| Hakerull a întrebat:

Ce se poate intampla daca detii permis auto de la 16 ani pentru motociclete de 125cc si te prinde politia conducand un enduro care nu poate fi inmatriculat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca circuli pe drum public vei fi acuzat de conducerea unui vehicul neinmatriculat, conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
Daca depaseste caracteristicile tehnice pentru categoria A1 atunci vei fi invinuit si de conducere cu permis necorespunzator, citez:
"(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
In acest din urma caz, daca esti condamnat penal, indiferent cu ce pedeapsa, permisul de conducere iti va fi anulat.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dosar penal. Dar de ce nu poate fi inmatriculata motocicleta?

| Hakerull explică (pentru anonim_4396):

Nu are far, stop, semnalizari (care nu cred ca trebuie neaparat) e enduro

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hakerull):

Nu are importanta ca este enduro, exista si modele de enduro cu far, stop, semnalizari, claxon. Ca sa o poti inmatricula ai nevoie de toate astea pentru ca asa sunt normativele de la RAR.
Ori faci toate astea, ori nu circuli cu ea si o ti de bibelou.

| David765 a răspuns:

Dacă circuli pe drumurile publice, infracțiunea de care vei fi acuzat de către poliție, sunt: conducerea unui autovehicul neînmatriculat, care constituie infractiune si se pedepsește cu închisoarea, parcă.
Cu motocicleta de enduro poți circula doar pe câmp și nu e nevoie să o înmatriculezi.