| ProjectJackpot a întrebat:

Ce se poate intampla din punct de vedere legal daca 2 minori bat superficial un alt minor pe strada? (stiti voi, ca intre baieti.)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de varsta minorilor faptuitori. Conform art.99 Cod penal daca minorii au sub 14 ani nu raspund penal, de altfel nu raspund nici contraventional, conform art.11, alin.2 din OG 2/2001. Daca au intre 14 ani si 16 ani raspund penal daca se constata ca au discernamant iar peste 16 ani raspund penal. Daca raspund penal fapta lor poate fi incadrata la infractiunea de loviri si alte violente, prevazuta si pedepsita de art.180 Cod penal, pedeapsa fiind inchisoarea de la 1 luna la 3 luni ori amenda de la 300 lei la 15.000 lei. De obicei in asemenea cazuri se ia una dintre masurile educative prevazute la art.101 Cod penal, incepand de la mustrare si pana la internarea intr-un centru de reeducare. De asemenea fapta poate fi socotita contraventia prevazuta in Legea nr.61/1991, art.3, pct.24, amenda fiind de la 200 lei la 1.000 lei, pentru minorii peste 14 ani limitele amenzii se reduc la jumatate, conform art.11, alin.3 din OUG 2/2001(de la 100 la 500 lei). Numai bine!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Bătaie de cartier. După vârsta de 14 ani părinții vin la răspundere, iar după 16 ani chiar tu!
Pa, pa.

| ταξιδιώτης a răspuns:

O amenda zdravana parintilor.

| snoppyamabil a răspuns:

Depinde prin minori sub varsta eu am 14 si m-am batut cu un coleg un fata sectie si l-am unplut de sange(eu nu am vrut sa ne bate dar el ma provocat ma injura de mama) dupa ce l-am batut bine o avertizat ca ii platesc spitalizare(cei dreapt a stat 2 saptamani in spital)dar nu i-am platit nimic am primit doar un avertisment de la politie si o urare de bine de la tate:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca intre baieti, ar trebui ca agresorii sa fie bagati intr-un centru de reeducare. Asa, superficial. Iar parintii lor sa se imbolnaveasca de inima cand vor vedea valoarea amenzilor venite acasa. Totul legal, agresor mic ce esti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vrut sa spui ca intre animale.sau ca in filmele cu prosti.doar aia se bat,superficial sau cu nadejde,bataia e o mare prostie, iar daca doi il bat pe unul, asta da egalitate de forte.