| LanguageMaster a întrebat:

Ce sunt cheltuielile de judecată?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cheltuielile de judecata sunt: taxele de timbru + costul avocatilor + costul expertizelor + alte costuri legate de proces (deplasari, mese, cazari, diurneetc. ) pentru cei implicati in proces + alte cheltuieli care au legatura cu procesul. Toate cheltuielile trebuie justificate fiscal (facturi, chitante, extrase de cont, bilete etc.).

| Wr3nch a răspuns:

Foloseste magia Google.ro, afli mai rapid raspuns la intrebari de gen:
https://lege5.ro/......ura-civila

| aXy99 a răspuns (pentru Wr3nch):

I-am spus si eu de zeci de ori, dar ii lene sa gandeasca sau sa caute pe google.

| Bizon95 a răspuns:

Sunt TOATE cheltuielile pe care trebuie sa le faci ca sa obtii o hotarare judecatoreasca, toate care iti dau o hartie/chitanta/factura ca ai efectuat plata, de exemplu avocat, timbru, expertize, detectiv particular, chiar cheltuilile cu deplasarea martorilor care sunt de partea ta cred ca pot fi puse la treaba asta, etc.

respectivele cheltuieli pot apoi fi cerute ca despagubiri partii adverse daca ai castigat procesul, insa am impresia ca nu se poate forta plata decat dupa o hotarare definitiva si irevocabila favorabila tie