| PringAloe a întrebat:

Ce sunt pensiile speciale?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensiile speciale sunt pensii care se acorda unor anumite categorii de persoane (parlamentari, politisti, militari, etc) fara a tine seama de principiul contributivitatii prevazut de legea pensiilor.

| Salontanul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pensiile militare nu sunt pensii speciale! Sunt pensii ocupationale conform Legii nr. 1/2020. Legea transpune prevederile Directivei (UE) 2016/2341 a Parlamentului European şi a Consiliului din 14 decembrie 2016 privind activităţile şi supravegherea instituţiilor pentru furnizarea de pensii ocupaţionale (IORP). Ea defineşte principiile înfiinţării schemelor de pensii ocupaţionale şi ale fondurilor de pensii ocupaţionale, autorizarea schemelor de pensii ocupaţionale, constituirea fondului de pensii ocupaţionale prin contract de societate civilă, colectarea contribuţiilor şi investirea resurselor financiare ale fondurilor de pensii ocupaţionale, precum şi plata pensiilor ocupaţionale.
Iar daca pensia mea (eu sunt militar) alcatuita pe baza contributiei mele (cea obisnuita) si a contributiei suplimentare (contributie stabilita de la 1 ianuarie 1967) face din pensia mea o pensie speciala, inseamna ca toti pensionarii au pensie speciala. Asta cu "pensia speciala" la militari este rodul gargarei politice a turnatorului Basescu, reales presedinte si "pedepsit" sa mearga europarlamentar ca n-a turnat destul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Salontanul):

Imi cer scuze ca nu am fost exact, dar majoritatea se refera si la pensiile de serviciu ca pensii speciale.
Este adevarat ce spui, pensia militara este denumita pensie de serviciu dar cuprinde, de fapt, 2 parti: o parte stabilita in baza contributivitatii si alta parte in afara acesteia.

| zilog a răspuns:

Iti explică aici https://youtu.be/JVkqDAP7gAk
se dau la cei care au cotizat la partide

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pensii mai mari pentru politicieni.