| LanguageMaster a întrebat:

Ce sunt vărsămintele?

5 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

VĂRSĂMẤNT, vărsăminte, s. n. Modalitate de stingere a obligației legale prin virarea unei sume de bani, efectuată de un agent economic sau de o instituție publică ori financiară; (concr.) sumă de bani astfel predată sau trecută la dispoziția cuiva. – Vărsa + suf. -ământ (după fr. versement).

Ti-e lene tare sa cauti pe google, nu? Mi-a luat 5 secunde.

| Bizon95 a răspuns:

Sunt de acord cu Darky
ai pus unele intrebari care erau interesante, dar acum chiar intrebi chesii super simple si super simplu de gasit:
https://dexonline.ro/definitie/v%C4%83rs%C4%83m%C3%A2nt

| Darky000 a răspuns:

Ba. Poti sa scrii si tu pe google "Ce sunt vărsămintele" oricum
Este atunci cand o persoana depune o suma de bani, pe baza unei obligatii legale

| sierra1 a răspuns (pentru Darky000):

Cred, că e un automat de pus intrebări, NU o persoană. Toarnă cu ele (întrebările) fără a reacționa intr-un fel sau altul.

Clar că avem de-a face cu un script nu cu o persoană. De fapt nici măcar vreunei persoane nu i-ar folosi la ceva, noianul de interogări

| MihaiPavel21 a răspuns:

Prin VĂRSĂMÂNT se înțelege transmiterea cu titlu nerambursabil a unei sume de bani in contul unei obligații legale.