| nebonela a întrebat:

Ce trebuie facut in cazul in care sau facut toate demersurile pentru succesiune iar diviziunea nu poate sa se realizeze pentru ca un copil este disparut de 11 ani, parintii mei detin un contract vanzare cumparare iar vecinei ia decedat sotul si mai sunt 2 copii in afara de cel disparut

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Situatia expusa de tine este cam fara cap si fara coada si ar trebui sa scriu doar ipoteze.
Expune situatia cronologic, intereseaza mai ales cand s-a incheiat contractul de vanzare-cumparare (inainte sau dupa decesul sotului vecinei), daca acesta este act autentic (a fost incheiat la un notar public) sau doar act sub semnatura privata, etc.

| nebonela explică (pentru Ioandelasal):

Ok cronologic parintii mei au contract vanzare cumparare la notar facut in 1993 vecina are 3 copii dintre care 1 disparut de 11 ani in urma cu 2 ani sutul acesteia a decedat sa realizat diviziunea intre cele doua spatii in acte dar succesiune nu se poate realiza pntru ca nu pot face ei impartirea intre ei ce cui in revine de pe urma decedatului din cauza lipsei copilului respectiv si tot se asteapta dar nu stiu ce mai exact (sa apara al 3 mostenitor de care nu se mai stie nimic) lotul a fost unul intreg pe lucul parintilor a stat o femeie invarsta ca ia vandut alteia la randul ei aceasta ia vandut parintilor mei iar aceasta vecina detine act de proprietate iar parintii mei nu ce se poate face?

| Ioandelasal a răspuns (pentru nebonela):

Inteleg ca s-a facut contractul de vanzare-cumparare asupra unei cote, fara sa se fi facut parcelarea si parintilor tai sa fi revenit o parcela distincta in acte.
Singura posibilitate este ca parintii sa solicite parcelarea, prin instanta de judecata. Aceasta nu are nici o legatura cu succesiunea, banuiesc ca parintii tai au cumparat o anumita parte concreta din teren si pot dovedi aceasta.

| Vinsieu a răspuns:

Fii mai clara, te rog. Ce legatura are contractul existent cu vecina? Cine vinde, cine cumpara, pentru ce se face succesiunea.