| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa contina o cerere catre primarie pentru a ma lua in evidenta ca am cumparat o locuinta, cum trebuie redactat?
Ma gandesc ca ceva: Subsemnatul x doresc inscrierea mea in evidenta primariei orasului y. In continuare?
Daca ati scrie cuvant cu cuvant mi-ar fi de mare ajutor.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca acum este nevoie de vreo cerere. In urma cu mai multi ani a fost destul sa prezint o copie a contractului de vanzare-cumparare la compartimentul de impozite si taxe a primariei si m-au luat in evidenta.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Am fost azi si mi-au spus sa revin cu copia dupa contract, si cu o cerere scrisa de MANA (chiar am intrebat specific ca imi da un formular de completat, dar mi s-a spus ca NU ci o cerere scrisa de mana)
Dar acum ma gandesc, am fost la primarie -LA evidenta populatiei Nu la Taxe si Impozite. Si am spus specific :am cumparat o locuinta si vreau sa ma trec in evidenta, Oare ei s-ar fi gandit ca vreau sa imi fac viza de flotant, domiciliu etc...
Eu de fapt vreau numai sa declar ca am cumparat imobilul, si sa fiu trecut la taxe (taxa pe imobil etc), la viza de flotant inca ma gandesc daca sa mi-l fac sau nu.

Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la primarie - sectia finante locale, cu contractul de vanzare-cumparare + Cartea de Identitate.
Acolo vei primi un formular tipizat pe care trebuie sa-l completezi.
Cei de acolo te vor ajuta la completare, daca nu te descurci singur.

| Iote a răspuns:

Nu e nevoie de cerere scrisa. Mergi la Primarie, serviciu impozite si taxe, cu extrasul de CF, contract de vanzare/cumparare (cum e la voi), CI si spui ca vrei sa fii luat in evidenta. Se va face pe loc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la finantele locale cu CI si contract, te inregistreaza la impozit fara nicio cerere.