| Cookieh a întrebat:

Ce trebuie sa faca o persoana care si-a pierdut buletinul? Adica, trebuie platita o taxa? Cat e? Iar politia obliga persona respectiva sa dea la ziar anunt cum ca a pierdut buletinul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.97/2005 persoana trebuie sa solicite la SPCLEP (serviciul care i-a eliberat cartea de identitate pierduta) eliberarea unei noi CI, in termen de maximum 15 zile de la data pierderii. Daca depaseste acest termen poate fi amendat, amenda este de pana la 80 lei. Va proceda conform art.13, alin.5 din acest act, citez:
"(5) In cazul pierderii, furtului, distrugerii sau al deteriorarii actelor de identitate, solicitantii vor prezenta un alt document oficial, cu fotografie de data recenta, pentru certificarea identitatii. Pentru persoana care nu detine astfel de documente ori in situatia in care se constata diferente intre fizionomia solicitantului si documentele prezentate sau informatiile din R.N.E.P., se solicita verificarea identitatii de catre structura teritoriala a politiei."
Acum nu trebuie dat anunt. Mentionez ca RNEP este Registrul National pentru Evidenta Persoanelor. Numai bine!

4 răspunsuri:
| Choco a răspuns:

Cel mai bine e sa il declari furat si asa nu trebuie sa dai nici anunt nici nimic si iti faci altul repede.

| RyGoLeTa a răspuns:

Daca ai pierdut buletinul te duci la primarie de fapt, unde ti-ai facut prima data buletinul si iti face altfel si iti ia niste bani dar nu stiu exact cat e. Funda?kiss

| nextlevel999 a răspuns:

Mergi la sectia de poitie anunti pierderea, probabil trebyie sa platesti o taxa.si nu te obliga sa anunti nimic la ziar

| nevermind_3854 a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa dai anunt la ziar lol, insa daca ti-ai pierdut buletinul sunt niste formalitati care trebuiesc facute, trebuie sa umblii dupa acte. si da exista taxe din pacate nu stiu suma dar te va costa ceva. Oricum toate astea le afli mergand la politie declarand buletinul pierdut si de acolo iti vor spune ei ce trebuie facut. Bafta