| dinuseles a întrebat:

Ce urmari sunt pentru un casier la o firma care este prins in flagrant de catre ANAF ca are nereguli in gestiune? I se intocmeste lui dosar penal pentru evaziune si chestii de genul sau este tras la raspundere patronul, avand in vedere ca acesta lipseste cu saptamanile? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casierul respectiv ar fi comis infractiunea de delapidare si poate fi condamnat penal, daca a luat bani din firma pentru el.
Daca el nu a luat bani ci doar a acoperit ilegalitatile patronului abia atunci ar fi vorba de evaziune fiscala si ambii pot fi pedepsiti la fel, avand in vedere ca ar fi complice cu patronul.

| dinuseles explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc.V-as ruga sa imi dati un sfat, am sa va expun foarte pe scurt situatia.Lucrez intr-o firma si sunt ceva "nereguli".As vrea sa iau atitudine, dar orasul e foarte mic si patronul firmei se cunoaste cu niste agenti de politie si cativa avocati.De aceea n-am facut nimic, deocamdata, ma gândesc ca daca pornesc gresit ceea ce vreau sa fac, poate afla si ia anumite masuri de precautie sau se foloseste de relatii si se musamalizeaza cazul.Deci am un coleg care este santajat de un an de zile pentru o lipsa in gestiune de vreo 3000 de euro si un altul care este "martor" la ceva ce s-ar putea numi „evaziune fiscala". Adica e muncitor si vede cum cel de la casierie incaseaza bani si nu face facturi, iar apoi asista la cum se scriu facturi cu sume fictive si nume de clienti inventate.Eu sunt la reparatii si nu am treaba cu ei, dar cu ceva timp in urma m-au pus si pe mine sa semnez niste facturi, ca si client, vreo 30 la numar, n-am comentat pentru ca am zis sa nu fac un caz din asta, mai ales ca aveam de gand sa demisionez.Ideea e ca am ramas in firma, casierul continua sa nu emita facturi si bonuri unor clienti (pe sume mici de cam 100 de lei), colegul cu lipsa la inventar este in continuare santajat si amenintat ca daca vorbeste va avea dosar penal, iar mai nou am inteles ca vrea sa-l oblige sa faca un credit de 10.000 de lei la o banca, iar el cam nu are încotro si vrea sa-l faca. Celalalt coleg e de partea patronului si a casierului, iar eu nu prea sunt de partea nimanui, dar ceva imi spune ca la un moment dat se sparge buba si eu as putea fi bagat in aceeasi oala cu ei si sa ajung complice sau ceva de genul, pentru ca am stiut de toate astea si chiar l-am sfatuit pe acest coleg sa cedeze si sa faca acel credit, in ideea ca ii sterge datoria si poate demisiona si el.Acum el ma cam „acuza„ ca am trecut de partea lor si vrea sa mearga la politie sa dea totul in vileag.Eu,parca as merge cu el si i-am cam spus sa ma mai lase 2 zile sa ma gândesc.Nu stiu cum sa procedez si nu stiu sub ce forma sa facem acea plangere, sa fim luati in serios si sa nu se intoarca totul impotriva noastra.Deci va rog, dati-mi un sfat, chiar nu stiu cum sa fac.

| Ioandelasal a răspuns (pentru dinuseles):

Este greu de dat un sfat bun, pentru aceasta ar trebui sa vad toate actele si de ce ar putea fi acuzati fiecare.
Dupa parerea mea ar fi bine sa mergeti la un avocat penalist, bineinteles daca aveti dovezi solide, si sa expuneti situatia, avocatul v-ar putea sfatui in cunostinta de cauza.

| dinuseles explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos.