| anonim_4396 a întrebat:

Cei care va pricepeti la acte auto raspundeti-mi va rog rapid: am pe unul pe grupul nostru de Facebook care vinde doar masini care nu sunt din zona unde el locuieste (unde isi are domiciliul), le vinde fara sa poata oferi certificat fiscal, actele auto se fac intre el si cumparator dar cu copia de buletin a proprietarului, este in regula? (Eu stiu ca nu) dar pe langa asta faptul ca nu ofera fiscal ce inseamna?
Rog sa imi raspundeti complex in cateva randuri nu cuvinte monosilabice, stiu si eu ca nu e ok ce face dar inainte sa-l ard vreau sa stiu ce face in neregula!?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

A vinde fara fiscal inseamna ca masina ramane inmatriculata pe numele unuia din proprietarii anteriori (ultimul inscris in CIV).
Exista mici avantaje, gen nu platesti impozit, ca plateste ala (ma rog, ala de fapt nu plateste nici el) iar amenzile prin posta ii vin tot lui. Dezavantajul este ca nu esti proprietarul de drept al vehiculului, cu toate riscurile ce decurg de aici. Nu stau sa le enumar, iti dau un singur exemplu: pierzi talonul si afli ca proprietarul de drept s-a mutat in Canada si nu e curios de problema ta.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vorbeste cu regis, ii transmit intrebarea

| regis a răspuns (pentru mgtow):

A vinde fara fiscal inseamna ca masina ramane inmatriculata pe numele unuia din proprietarii anteriori (ultimul inscris in CIV).
Exista mici avantaje, gen nu platesti impozit, ca plateste ala (ma rog, ala de fapt nu plateste nici el) iar amenzile prin posta ii vin tot lui. Dezavantajul este ca nu esti proprietarul de drept al vehiculului, cu toate riscurile ce decurg de aici. Nu stau sa le enumar, iti dau un singur exemplu: pierzi talonul si afli ca proprietarul de drept s-a mutat in Canada si nu e curios de problema ta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! Te rog sa-ti revizuiesti limbajul! Cuvantul "cioroi" n-are ce cauta in exprimare.

| Simpatic a răspuns (pentru Salontanul):

Asa este dar atunci gasiti dv. un apelativ mai corect pentru un escroc care inseala lumea si este de etnie.

| Salontanul a răspuns (pentru Simpatic):

Chiar ai spus: "excroc" si poti sa precizezi "de etnie rroma".

| Simpatic a răspuns (pentru Salontanul):

Ok

| Simpatic a răspuns:

Multumesc la toti pentru raspunsuri!
Trebuie totusi sa aleg un raspuns castigator.

| mihai69 a răspuns:

Vinde pielea ursului din pădure. Nu poate vinde o mașină care nu îi aparține fără o procură specială de la proprietar.

| Simpatic a răspuns (pentru mihai69):

Mai exact? nu poate vinde facand actul de vanzare-cumparare? stiu ca sunt o multime de masini care sunt vandute dar in acte se merge pe numele fostului proprietar, multe se vand fara ca proprietarul sa fie de fata, motiv pentru care unora le vin amenzile de la rovineta (ca nu au trecut pe certificatul de inmatriculare la rubrica "Instrainat catre..." )
Dar in cazul acesta al faptului ca nu poate da fiscal inseamna ca masina pe care a cumparat-o a luat-o fara contract de vanzare-cumparare sau cum?
el fiind rrom nu iese in pierdere ca coteii astia inculti dar samsari stiu sa insele nu sa iasa in pierdere!
Daca poti fi mai explicit sa inteleg si eu...ca daca mi-ai explica in IT sau tuning auto as intelege dar cand e vorba de acte auto sunt praf laughing

| mihai69 a răspuns (pentru Simpatic):

Exact. Actul de v/c e nul în lipsa procurii despre care ți-am spus.

| mi25 a răspuns:

Citeste aici: https://verificare-vin.ro/articole/procedura-vanzare-cumparare-auto/ si aici: https://www.impact.ro/......00535.html
Dupa cum vezi, cartea de identitate trebuie sa fie in original.
Masina nu se poate vinde si nici inscrie daca nu se obtine certificat fiscal.
Daca ti-o inscrie fara "fiscal" (desi nu cred) masina este inscrisa bine-mersi si este a ta.

| Iisus2002 a răspuns:

Din ce știu eu nu e in regulă să facă contractul cu copia de buletin a fostului proprietar și dacă nu oferă fiscal iar pe autovehiculul in cauză dacă există datorii pe numele lui sau pe al fostului proprietar practic o iei de expoziție pentru că nu poate fi trecută pe numele tău din ce știu o poți trece pe tine după ce plătești tu datoriile înregistrate de el pe mașina în cauză

| Simpatic a răspuns (pentru Iisus2002):

Pai si daca iei o masina care nu e trecuta pe numele tau, practic mergi pe numele fostului proprietar fara ca politia sa iti poata face ceva (Ca legea de rahat din tara asta e pauza), tu mergi linistit si fostul proprietar aduna datorii...samsarul care ti-a vandut masina nu are nici el nicio grija ca iar legea nu-l poate obliga pe acesta sa o inmatriculeze pe numele sau, deci e un val de hibe proaste ale legii si toate astea datorate unui BOU care a decis el in Parlament ca masinile numai trebuiesc RADIATE ci sa se TRANSCRIE dreptul de proprietate.