| Nairda777 a întrebat:

Cetatenii sub 18 ani au dreptul de a semna o petitie?

Răspuns Câştigător
| smlltwnkd a răspuns:

Daca este ceva legat de scoala timp liber calatorii opinii orase sau altceva asemanator nu conteaza varsta dar de obicei daca e ceva serios la nivel inalt e prea putin probabil sa fie publica petitia deci din moment ce ai acces la ea si nu se specifica limita de varsta poti si sub 18 ani sa semnezi petitia

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de natura si obiectul petitiei.
Daca obiectul petitiei este de asa natura incat doar cei cu drept de vot pot decide, atunci nu.
Daca obiectul petitiei atinge interesele tineretului, atunci toti care au deja buletin au drept de semnatura.

| doctorandus a răspuns:

Din moment ce pana si Ion Creanga si Mihai Eminescu au semnat petitii pe internet... chiar si tarul Ivan cel Groaznic.

| Alexandru250201 a răspuns:

DA