| anonim_4396 a întrebat:

Chiar sintem condamnati, ca cei care ne conduc, sa ne vinda tara pe nimic?
S-a dat flota de pomana, dar s-au cumparat in schimb doua fregate de pe vremea bunicilor de la englezi.
S-au cumparat Mig-uri rusesti care au picat ca mustele si cele ramase au fost upgradate pe bani grei, pentru ca dupa citiva ani sa fie date la fiare vechi si sa se puna problema sa luam alte rahaturi depasite de la americani.
S-au vindut rafinariile si zacamintele de titei pe nimic. Lasa ca dupa ce a luat Patriciu pe doi lei, a vindut cu un pret exorbitant si a devenit cel mai bogat om din Romania. Basca, acum cumparam benzina de la altii, ca ce-i al nostru e exploatat de straini si consecinta este ca se mareste pretul la benzina dupa ureche, fara nici o logica (iar asta duce automat la scumpirea tuturor produselor). Mai rau, au fost amendati benzinarii pentru ca s-au vorbit sa scoata de pe piata un sortiment de benzina si amenda de unde s-o plateasca? Sa piarda ei din profit? Nop. Au scumpit benzina cu trei miare. Fireste ca de data asta nu i-a mai luat nimeni de urechi si benzina a ramas la pretul asta si acum.
Se vrea vinzarea aurului de la Rosia Montana pe nimic, din cele citeva miliarde de dolari (cit valoreaza aurul de acolo), noi ne alegem cu lacul de cianuri si o zona care va fi otravita, moarta (orice pasare va zbura pe deasupra zonei, va sucomba instantaneu). Da' lasa ca ne bombardeaza la TV cu reclamele alea cu oameni amariti, care nu au unde munci si vor sa devina mineri si salahori, sa incarce carutele canadienilor cu aurul nostru. Nu conteaza ca dupa citiva ani, cind se va termina exploatarea, oricum vor fi la fel de nemincati ca acum.
S-a vindut combinatul de la Galati pe nimic si acum face indianul ala tuciuriu bani (plus ca daca o tine asa, incet-incet, o sa ajunga sa dicteze preturile la otel pe plan mondial).
Acum s-a vindut Cupromin pe nimic, desi zacamintul de cupru de acolo valoreaza peste 15 miliarde de euro.
S-au "privatizat" fabricile si uzinele pe nimic si cei care le-au luat, desi in contract era stipulat ca trebuie sa investeasca in ele si sa le faca profitabile (in fond asta era motivul privatizarii, sa fie facute profitabile de un patron), le-au vindut la fiare vechi si s-au umplut de bani. Asta insa, a dus la caderea totala a industriei romanesti si implicit la caderea economiei. Romania nu mai produce aproape nimic. Si atita vreme cit nu producem si nu exportam, nu sint nici bani. Asta-i motivul pentru care la noi e recesiune de peste doua decenii. Recesiunea mondiala, este doar un motiv pe care l-au gasit guvernantii sa-l invoce, ca sa justifice de ce traim prost. Etc etc, ca multe mai sint de insiruit.
Pina la urma, chiar sintem condamnati sa ne vinda cirnatii astia tara pe nimic?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De-a lungul istoriei, tara asta a fost, periodic, vanduta si cumparata.
Din pacate, insa, inaintasii nostri, ai celor de azi, se rasucesc in morminte vazand unde ne-a adus ciuma portocalie.
Se ascund in spatele unor legi si ale unor hotarari adoptate pe sest, acum, pe ultima suta de metri si ne baga pumnul in gura; noul Cod al muncii mai ca nu ne interzice sa protestam. Asa ca, vrem-nu vrem...bea Grigore aghiazma.

15 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Prietenica, daca nu ma vinde pe mine, sincer iti spun, fara s-o dau insidios in patriotisme, ma lasa apatic. La ce pleava societatii sa ma stresez eu? N-am facut nimic pentru Romania pentru a ma rascula impotriva celora care o exploateaza financiar. Bineinteles, daca eu n-am ridicat un pai pentru patrie, nu inseamna ca altii n-au facut-o; nu contest treaba asta. Singurul lucru care s-ar putea face, ar fi un protest in masa, dar mi-e greu sa cred ca se va materializa vreodata; omul a invatat sa indure, omul se complace in conditiile mizere si-n final se infrateste cu becisnicia, iar ca drept consecinte, vezi si tu, prea putina practica si prea mult taifas. Posibil sa fiu condamnat, posibil ca unii sa ma creada "strain", dar mi se rupe in cursul zilei de maine. N-ai ce face, stabii sunt puternic uniti de interese comune, iar noi, oamenii de rand, suntem pricajit inglobati. Acest aspect ne aduce in proximitatea vulnerabilitatii; d-asta dam din gura si batem pasul pe loc sau in lateral. Daca (vorba ta) carnatii astia ne vand tara pe nimic, hai ma sa-i infulecam cu mustar de la straini.

Apache
| Apache a răspuns:

Asta e soarta tarilor sarace ..conduse de hoti, si populate de fricosi!
Sa nu crezi ca isi permiteau asta cu oricine... tara asta a fost vanduta pentru ca oamenii au tacut!
Daca incercau asta ..la germani de ex. iesea razboi civil!
romanii ce au facut?
au iesit 2-3 batranei in strada sa protesteze ..si daca ii intrebai de ce, spuneau ca nu au ce face in casa!
Deci in concluzie da..suntem condamnati, si ne meritam soarta!
Ne-o meritam pentru ca in timp ce astia ne vindeau tara noi ne uitam si ne faceam ca ploua....neam de fricosi, asta am fost, asa o sa ramanem

| Niiiicu a răspuns:

Imi place cum gandesti, si ai mare dreptete, iar eu cred ca peste 10 ani sau mai putin nu va mai exista Romania ca o vor vinde si pe asta...happybig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Romania chiar ar avea resurse si ar duce-o bine daca n-ar fi scarnaviile alea la putere. mie asa rau imi pare, aproape-mi vine sa plang cand ma gandesc la asta. cred ca va fi foarte nasol. fugiti fratilor cati mai sunteti pe-acolo sau faceti-va fermieri!

| Vizitiul a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba ma fac fermier daca nu caut nevasta...

| anonim_4396 explică (pentru Vizitiul):

Iti doresc sa ai numai "succesuri" in cautarea nevestei! rolling on the floor

| Vizitiul a răspuns (pentru anonim_4396):

Fie ca toti barbatii sa apeleze la tine, fara sa le dai ton de ocupat.laughing

| anonim_4396 explică (pentru Vizitiul):

Mie mi-e pofta de visinata rolling on the floor

| Vizitiul a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu pofticioasa, iar eu... poftit?

| anonim_4396 explică (pentru Vizitiul):

Nu esti fermier si nu ai visinata.
sa te vad si eu barbat bine cu vreo 100 de oi si 50 de vaci si atunci te poftesc... fac eu visinata, na!

| Vizitiul a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu, care credeam ca-i de ajuns sa fiu magar. Vad ca imi mai insiri oi, vaci, capre, berze...sad

| anonim_4396 explică (pentru Vizitiul):

rolling on the floor
nu e de ajuns sa fii magar...eh, noaptea s-ar putea sa fie de-ajuns de fapt.

| Vizitiul a răspuns (pentru anonim_4396):

De pilda ce spui tu!

| dius a răspuns:

MIG-urile sunt fabricate de S. U. A deci nu pot fi rusesti si in legatura cu toate "schimburile" astea echitabile...noi oamenii simpli nu ne putem implica sau lua vreo hotarare ca din aceste schimburi au de castigat tari precum S. U. A RUSIA MAREA BRITANIE SI ALTE TARI DEZVOLTATE...noi romanii le luam gunoaiele lor, iar soldatii nostri mor in conservele alea care zic ei ca sunt avioane sau pur si simplu le explodeaza rachetele inainte de a fi lansate (cumparate tot de la americani)oricum e mult de discutat pe aceasta teme, insa cuvintele nu au nici o valoare sad

| alexmafiotu a răspuns:

Eu am gasit husa silicon pentru Huawei