| roby223 a întrebat:

China încă îi comunistă?

9 răspunsuri:
| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Da. Sclavia in China este ca la ea acasa.

| danutzu96 a răspuns:

DA, inca este comunista.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da.

| sierra1 a răspuns:

De fapt e Republică socialistă monopartidă

| gabicoo a răspuns:

Da!
În schimb au o "economie socialistă de piață".
Comunism monopartit în politică, Capitalism în economie. Cu alte cuvinte un fel de struțo-cămilă!
Comunism pur e doar în Coreea de nord!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O țară, două sisteme, asta e lozinca lor. Economia e capitalistă, conducerea e comunistă.

| gabicoo a răspuns (pentru sadrian46):

"O țară două sisteme" a fost lansat o dată cu trecrea Hong Kong-ului sub admnistrarea Beijingului. Adică: o țară = China, două sisteme = cel pluripartit în Hong Kong și cel monopartit - comunist în restul Chinei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru gabicoo):

Nu este vorba doar de politică. În toată China ai voie să ai inițiativă privată și să deții o companie, principii capitaliste în economie.