| anonim_4396 a întrebat:

Cine a pornit referendumul din 2018?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Biserica cine altcineva.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Din cate stiu eu Alianță pentru familie si Biserica ortodoxa au strâns semnăturile necesare pentru a se dezbate in parlament si da o lege prin care sa se aprobe referendumul.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

E ăla cu homosexuali, nu?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Corect, dar neoficial se pare ca ar fi fost un test al Kremlinului. Bineînțeles pentru Dragnea a fost mana cereasca, pentru ca a mai deviat atenția opiniei publice de la terferirea justiției prin ordonanțe de urgenta, cu scopul personal de a scăpa de închisoare, el și alți politicieni murdari.

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

De fapt pentru Dragnea nu a fost deloc mana cereasca, ca a realizat cat de putine sustinere mai are de la votanti. Desi scopul referendumului a fost sa isi reafirme sistinerea poporului si sa mai castige ceva voturi nu i-a iesit.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

E ala cu familia tradițională lăsată de Dumnezeu.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Dacă referendumul ar fi avut suficienta prezenta la vot, Dragnea ar fi apărut pe un cal alb, cu sabia în mana, ca Sf. Gheorghe și ar fi pozat în salvatorul creștinătății și apărătorul familiei, primind laude din est și critici din vest.
Dar nici asa nu a fost rău pentru el. Îmi aduc aminte ca în perioada în care prima pagina a ziarelor și discuțiile pe Facebook erau ocupate cu dezbateri pe teme referendumului, au mai dat câteva ordonanțe de urgenta la 12 noaptea, pe tema justiției, la care reacțiile au fost minime pentru ca opinia publica era prea ocupata cu "homosexualii olandezi care vor veni sa ne adopte copiii dacă nu votam".