| Antisistem11 a întrebat:

Cine a venit cu ideea drepturilor omului?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Este o idee veche de milenii. Chiar din antichitate au existat gânditori care emiteau astfel de idei.
Dar, după 1600-1700 când, mai ales în Europa apele războaielor s-au mai liniștit, au revenit aceste idei în prim plan.
Odată cu revoluția industrială, odată cu apariția presei scrise, acceptarea apariției partidelor politice, acest curent al drepturilor omului a devenit public, a devenit vizibil și îmbrățișat de societate.
Dar, abia după cel de-al doilea război mondial, s-a înființat ONU, UNESCO și alte instituții de protecție a drepturilor omului.
Nu uitați că au existat țări care abia în anii '50-'60 au acordat drept de vot femeilor.
În America anii' 70 au însemnat sfârșitul segregării etnice.
Nici în prezent, drepturile omului nu sunt respectate peste tot în lume.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Un om destept.

| gabicoo a răspuns:

Jean Jacques Rousseau!
Despre el se studiază în clasa a VI-a la Istorie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gusticel

| tpUuUuUuUuU a răspuns:

Eu. cu placere