| besk a întrebat:

Cine credeti ca sunt cei vinovati de ceea ce se intampla in Romania?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Ooo, pai raspunsul e simplu. Vinovati sunt cei platiti pentru a se asigura ca astfel de lucruri nu se intampla.
Eu unul nu ma simt deloc vinovat. Nu am avut naivitatea de a ma lasa pacalit de acesti sarlatani, nu m-am dus sa il votez pe Basescu nici prima data, nici a doua oara, nu arunc chistoace de tigara pe strazi, nu imi pasa de semenii mei pentru ca nu este asta meseria mea, deci nu pot fi echivalat cu cei care au guvernat si guverneaza aceasta tara, nu am lasat de bunavoie pe nimeni sa profite de superstitia, naivitatea sau prostia mea, dau bani la doctori cand consider si nu regret asta (regret doar ca ajung la ei), nu ma calc in picioare nici pentru a saruta moaste si nici macar pentru a plati impozite sau pentru a primi mici in campania electorala, nu am crezut niciodata pe nimeni si nu cred nici macar ca exista persoane altruiste in politica, nu l-am ales pe Basescu, nu e vina mea ca m-am nascut in aceasta tara (daca aveam libertatea de alegere as fi ales probabil SUA), inteleg foarte bine ce e mai bine pentru mine si pentru poporul meu, nu sunt indiferent la ce se intampla si imi doresc sa se schimbe in mai bine, doar ca nu am instrumentele necesare pentru a si face ceva in acest sens.
Asadar va rog sa vorbiti in numele vostru, nu sa ma bagati in aceeasi oala cu cei vinovati pentru ce se intampla astazi in Romania. Asta au reusit politicienii in ultimii 20 de ani, sa va convinga ca vina e a voastra. Imi pare rau, eu unul nu ma alatur voua si nu ma simt cu absolut nimic vinovat, dar daca voi acceptati sa fiti balacariti astfel, atunci cu adevarat sunteti vinovati.

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca vina este impartita, foarte multi sunt vinovati, incepand cu unii guvernanti si terminand cu unii guvernati. Guvernantii sunt vinovati ca nu-si fac treaba pentru care au fost alesi/numiti iar guvernatii pentru ca se complac si fac ceva doar pentru ei, prea putin le pasa de semenii lor, mai toate intentiile bune fiind doar la nivel declarativ, de fapt este ceea ce facem si noi pe acest site.

| Flav a răspuns:

Cu totii suntem vinovati, de la cel ce arunca un chistoc de tigara pe strada, pan' la cel ce ne conduce.

| Bacemi a răspuns:

Vinovat e poporul care este imbecil si nu stie sa aleaga ce e mai bine pentru el.

| Hombre a răspuns:

Extraterestri au mai ramas de invinovatit si cred ca ei sunt de vina.

| anad a răspuns:

Noi, urmasii baciului din balada Miorita""! El", insa, accepta moartea ca pe un dat firesc, pe cand noi acceptam, ca dat firesc, proliferarea mizeriei umane, sub toate formele ei, incepand cu noi, cei de jos, pana in varf!

| Vizitiul a răspuns:

Indiferenta si lipsa dorintei de a schimba ceva-n bine.

| Alphawolf a răspuns:

Toti suntem de vina. Guvernul nu face superstitia, naivitatea, prostia, ci doar profita de ele. Noi suntem de vina ca nu putem merge la doctor, avocat etc daca nu avem bani in buzunar, noi suntem de vina ca ne calcam in picioare pentru a pupa niste oase(moaste), noi suntem de vina cand credem orice ni se toarna. Este posibil ca, la o persoana altruista din conducere sa-i punem piedici, iar la una cu intentii meschine sa o incurajam.

| myrazvy a răspuns:

Domne eu cand am spus ca Romania este un popor de politicieni nu ma crezut aproape nimeni, uitati-va sh observati in fiecare dinte NOI cum vb si cum ne atacam uni pe alti, am prins de mici flerul ala politic. vb si ne atacam exact cum face politica.cautam intodeauna vinovatii, dar nu ne-am pus intrebarea niciodata pe care vinovati ii cautam, de ce e necesar sa-i cautam in alta parte poate ei sunt si exista chiar in noi? bye bye Romania

| gabriela a răspuns:

Toti, chiar si eu si tu!

| luana1 a răspuns:

Intrebarea asta se repeta obsesiv de ceva vreme.Cine? Toti suntem de vina.Toti traim in aceasta tara. Pun si eu o intrebare:Cine sunt cei mai vinovati de ceea ce se intampla in tari precum Germania, Japonia etc?

| psihox a răspuns:

Cumparati cate un pittbul pentru fiecare ministru si atunci toti vor sari ca arsi in sus si vor alerga mii si mii de kilometrii pe teren sa rezolve marea criza a Romaniei.

| psihox a răspuns:

BNR are gramada de lingouri in interiorul unei piramide de sticla bine securizata si daca incerci sa pui mana, te vei trezi prins in trei secunde de o sa injuri ziua asta cu ghinion.

| Petronela a răspuns:

Eu vina celor din parlament si a presedintelui

| MadQueen a răspuns:

Noi. Pentru ca votam cum votam! straight facestraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E timpenia tipic mentalitatii romanesti.Cind se intimpla ceva rau, in loc sa cautam o iesire din situatie cit mai repede, cautam vinovati.

| jrjrjeee a răspuns:

Sincer.Noi.

| Anonim951 a răspuns:

E vina oamenilor ca l-au ales pe Basescu iar e vina lu` Basescu ca a furat voturi al 2-lea mandat

| SarcasticEnchanter a răspuns:

Pai pestele cica se impute de la cap. Chiar nu stiu daca de vina sunt cei de la conducere sau sunt cei pe care ii "slujesc"...

| Rapperiţa a răspuns:

Guvernul si ''scalvii'' lui

| Anca_3311 a răspuns:

Guvernul ales de romanii inconstienti!

| LoveCrib a răspuns:

BASESCU si cei 5. 5 milioane care l-au votat a 2a oara!

| florin3376 a răspuns:

Cred ca vinovati suntem toti.Nu am stiut sa ne alegem conducatorii sau n-am avut de unde alege.