| tonyc7 a întrebat:

Cine detine puterea mai mare? Cei din Parlament sau cei din Guvern?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare (Parlament si Guvern) au atributii aproape separate si nu pot intra in domeniile rezervate fiecaruia, de aceea se vorbeste de separatia puterilor in stat.
Sigur ca Parlamentul poate adopta legi pe care Guvernul este obligat sa le aplice si poate controla Guvernul prin masuri constitutionale, asa ca s-ar putea spune ca Parlamentul are un oarecare avantaj.

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Fiind compus din reprezentatntii direct alesi ai poporului, parlamentul e institutia cu cea mai mare putere,. Gurvernul e doar imputernicit de parlament sa se ocupe de partea executiva.

| robertf23 a răspuns:

Cei din guvern, normal

| suntserios a răspuns (pentru robertf23):

Adica cei din parlament vrei sa zici