| outsidethebox a întrebat:

Cine este Ovidiu Jurma?

14 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Ovidiu sau Octavian?

Răspuns utilizator avertizat
| FreddieM a răspuns:

Fiul lui domnul Jurma.
Cheers

Răspuns utilizator avertizat
| Ciprian09 a răspuns:

Doctor si certatator, daca vorbesti despre Octavian Jurma!

| Ciprian09 a răspuns (pentru Ciprian09):

Cercetător,scuze!

| outsidethebox explică:

Octavian se pare, da dsi!

| outsidethebox explică:

Acest nene, care apare precum eruptiile herpesului, adica o data pe luna si sufla in panzele apocalipsei covid, ne-a fost prezentat in fel si chip, cu titluri care mai de care si de aceea am avut curiozitatea - si umilinta de a intreba aici... Deh, nu le stiu pe toate...

Il cunoaste cineva pe acest doct? Nu?
Pai uite ce spune EL despre EL!

"Update: pentru că în ultima vreme am apărut mai des la televiziuni și în presă și am fost numit în diverse moduri e important să precizez că: – sunt medic doctor: am absolvit Universitatea de Medicină cu titlul de Medic Doctor (M.D.) dar nu sunt clinician sau medic de laborator; – am studii postuniversitare cu un premiu 1 pentru excelență și multiple studii publicate în neuroștiințe și biologie moleculară în SUA, deci sunt cercetător în sensul minim al definiției termenului din dicționar (DEX) – „1. Adj. Care cercetează. 2. S. m. și f. Persoană care se ocupă cu cercetarea în domeniul științei sau al tehnicii; om de știință" – dar nu sunt „cercetător științific" în sensul administrativ al cuvântului; – studiez pandemia dar nu sunt epidemiolog și nici expert în sănătate publică; – folosesc metode statistice și algoritmice că sa studiez pandemia dar nu sunt bio-statistician și am predat 2 ani ca asistent universitar în SUA dar nu sunt profesor; – de fapt nu am nici o specializare medicală formală și nici un titlu academic sau administrativ în România pentru că nu m-a interesat revenirea în sistemul românesc după experiența americană. Cel mai corect titlu care nu poate fi contestat datorită experienței mele profesionale este cel de. Se poate argumenta că după atâția ani nici unul din acestea nu mai au valoare dar asta nu schimbă faptul că în perioada în care m-am format am atins un nivel de excelență egal cu elita mondială a celor de vârsta mea din domeniu".

Deci cine este EL si ce ii da dreptul sa bage oamenii precum Ukaya sub pat, de frica?

Aviz amatorilor si parerologilor de serviciu aici, mass media cauta oameni precum Jurma si ca voi...

Vai de noi!

| outsidethebox explică (pentru outsidethebox):

Afaceri de succes"

În privința "experienței profesională" a domnului Jurma, acesta povestește, pe Facebook, că, după finalizarea studiilor postuniversitare, s-a întors în România și s-a implicat "în diverse proiecte de afaceri și marketing offline și online însă, deși am avut succes în ceea ce mi-am propus, afacerile nu m-au motivat în aceeași măsură ca știința".
Bun, pornind de la aceste afirmații și coroborându-le cu datele prezentate pe pagina de LinkedIn a lui Octavian Jurma și cu cele existente în arhiva Ministerului Finanțelor Publice, suntem în măsură să vă facem cunoscut ce înțelege fanul numărul unu al carantinei naționale prin succes în afaceri.
De la Ghidul Nunții, la Covid 19

Astfel, conform LinkedIn, din mai 2001 până în mai 2016, Octavian Jurma a fost co-asociat (fiind și co-fondator) în firma ProSD.com SRL, ocupând, în același timp posturile de director de dezvoltare și cercetare și de consultant marketing. Firmă de familie – co-fondator și unic asociat acum este soția domnului Jurma, Monica – ProSD.com SRL are ca obiect de activitate "activități ale agențiilor de publicitate". Conform propriei prezentări, "ProSD.com este o companie de servicii de publicitate online, optimizare web și găzduire pagini web, înființată în anul 2001. Produsele noastre de bază sunt www.ghidulmedical.com și www.ghidulnuntii.com, aplicații web pe care le-am conceput și dezvoltat pornind de la cataloagele tipărite Ghidul Medical și Ghidul Nunții".
Octavian Jurma a ieșit din firmă în 2019, an în care cifra de afaceri a sereleului a fost de 110.734 lei, profitul net anual de 59.544 lei, iar numărul declarat de salariați – zero. Dacă aceasta este o afacere de succes, probabil că nu stăpânim noi proprietatea termenilor…
Comerț în forță: cifră anuală de afaceri de vreo două mii de euro

Obișnuit să lucreze în parteneriat cu soția sa, Octavian Jurma a deschis, în 2002, o altă firmă, în care ocupă și la această oră poziția de consultant în management executiv. SC Everment SRL are ca obiect de activitate "intermedieri în comerțul cu produse diverse", iar în anul 2019 a avut cifră de afaceri 11.157 lei, profit net 214 lei (!) și zero salariați. Dacă ăsta nu e succes în afaceri, atunci nu știm cum poate fi numit…
Analist ad-hoc

În sfârșit, pe profilul de pe LinkedIn, începând din luna martie 2020, adică din momentul în care pandemia a intrat și în România, domnul Jurma se prezintă drept "research analyst" (analist de cercetare), referindu-se, desigur, la statisticile și predicțiile pe tema Covid 19 pe care le publică pe Facebook.
Probabil că, dacă – Doamne ferește! – ar izbucni un război în care ar fi implicată și România, Octavian Jurma s-ar transforma, instantaneu, în "military analyst"…
Domnul Jurma cere lockdown, doamna Jurma duce turiști în Africa...

| outsidethebox explică (pentru outsidethebox):

Am uitat sa intreb: care dintre voi ati facut conservatorul aici?
Cum unde?
La fabrica de conserve de la Buhusi!

| spike22 a răspuns:

Prin ziare apare ca epidemiolog.
Dar pentru a fi epidemiolog, domnul Jurma trebuia sa sustina si sa promoveze examenul de rezidentiat si apoi scorul obtinut sa ii permita sa aleaga un loc sau post pe specialitatea epidemiologie, sa parcurga cei 4 ani de rezidentiat si un dificil examen de specialitate si apoi sa se inscrie la colegiul medicilor ca medic specialist epidemiolog.
Domnul Jurma nu are drept de libera practica in nimic. Doar a facut medicina.
NU este corect fata de medicii care au muncit mult ca sa li se poata spune "epidemiologi" ca acest om sa fie numit astfel.
Profesional, oficial, omul nu are nicio autoritate in domeniu. Nu ma leg de continutul pe care il lanseaza public ci de aceasta greseala voita sau nevoita a presei pe care el se pare ca o agreeaza fiindca nu dezminte - Fratilor! nu sunt epidemiolog.
Si pentru ca face asta, din start omul nostru isi pierde orice credibilitate.

| outsidethebox explică (pentru spike22):

Nu pot sa iti dau FUNDA, nu stiu de ce, insa am votat raspunsul. Jos palaria!