| Vacarescu_Adi_1975 a întrebat:

Cine ia decizia finala in un proces pe fond, apel, recurs deci cine da sentinta presedintele sau judecatorul (i) sau cum?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Decizia o iau judecatorul unic sau judecatorii, dupa caz, indiferent ca in completele colegiale (de 2 sau mai multi judecatorii) unul este presedinte. Presedintele completului are doar un singur vot, egal cu a celorlalti judecatori din complet.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In fiecare proces, indiferent de etapa procesuala (fond, apel, recurs, etc) hotararea o ia completul de judecata in integralitatea lui, fie ca este format dintr-un judecator, 2 judecatori, 3 judecatori sau 5 judecatori.

| Vacarescu_Adi_1975 explică (pentru Ioandelasal):

Pe decizie scrie presedintele x, judecatorul y, grefierul z deci cine analizeaza probele si ia decizia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vacarescu_Adi_1975):

Decizia o iau judecatorul unic sau judecatorii, dupa caz, indiferent ca in completele colegiale (de 2 sau mai multi judecatorii) unul este presedinte. Presedintele completului are doar un singur vot, egal cu a celorlalti judecatori din complet.

| gogu220 a răspuns:

Acum tu vrei să ştii pe care trebuie să mituieşti? Dă la toţi câte un pic ca să fi sigur.