| Flavianadx a întrebat:

Cine imi explica si mie de ce SUA simte nevoia sa intervina in tensiunile Rusia-Ukraina si China-Taiwan? Europa inteleg sa ii pese... dar de ce SUA?
Daca ar aparea tensiuni intre SUA si Canada, Europa ar trebui sa intervina?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca SUA incearca sa controleze, incet-incet, tot mapamondul.

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Dupa terminarea razboiului au inceput sa americaneze toata planeta si sa colonieze tot globul, lau copiat pe hitler

| darrio2007 a răspuns (pentru RAY):

Corect. Rusul este mai direct. Americanul este mai pervers.

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Si noi germani suntem directi, dar ne-a luat astia in gluma in 1938

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru Harfagre):

Dar nici nu este razboi. Daca te referi la cei 1000 de militari americani. In razboi oricine poate face ce spui tu, simtindu-se superior in alta tara.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

USA și Rusia sunt mari puteri mondiale. În Ucraina Rusia a intervenit deja, ca să împiedece intrarea Ucrainei în NATO. Dacă Ucraina ar intra în NATO, Rusia s-ar simți încercuită. Când Gorbaciov și Bush au convenit terminarea comunismului în Europa, USA a promis că în țările eliberate din sfera rusească, NATO nu se va extinde. Nu s-a ținut de cuvânt și NATO a avansat până la granițele Rusiei. Acțiunea Rusiei în Ucraina este o ripostă la înaintarea NATO. Prin NATO, USA acționează în Europa împotriva extinderii imperiului rus spre vest. Astfel lupta din Ucraina este un front Est-Vest, care durează de la terminarea celui de-al doilea război mondial.
Apărând independența Taiwanului, USA împiedecă expansiunea teritorială a Chinei în Pacific.
China are pretenții și tendințe de hegemonie mondială. Ca la un joc de go, mută câte o piesă și tot ocupă câte o porțiune de teritoriu. Dacă este lăsată Pacificul devine un lac chinezesc și din nou USA este încercuită dinspre vest. Astfel, USA, în Taiwan și oriunde în Pacific își apără propriile interese geostrategice.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Pentru ca principiul din dreptul international era ca granitele de dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial nu se modifica.

| Mosotti a răspuns:

Ptr ca SUA a vrut mereu sa termine pe rusi, sa le ia teritoriul si resursele, si cauta scandal, vrea sa ii faca pe rusi sa se bata cu Ukraina. Vor sa se duca rusii peste ukraina si sa zica ca a agresat o alta tara ca sa se bage ei apoi.

De aia ukrainienii terorizeaza pe rusii de acolo, doar doar o veni rusu sa atace. E facatura SUA si UE (Sclava SUA).

Pai UE e la cucul SUA, nu stiai? Si cu China e la fel, nu au putut-o domina ei, si vor sa o termine cumva.

| anonimg a răspuns:

Lumea este intr-o continua schimbare.
Din nefericire este nevoie de armament ca sa se obtina pacea, si sa poata fi sustinuta in continuare.
De asemenea, daca eu te ajut intr-un conflict, te-am facut aliatul meu. Macar pentru o vreme.
Eu cred ca America trebuie sa fie mai severa cu statele care intentioneaza sa atace alte state. America ar trebui sa spuna statelor care poarta razboiul in sange: "Ori te tratezi de placerea razboiului si traiesti linistit in pamantul tau, ori te elimin de pe harta!"

"Daca ar aparea tensiuni intre. si intre., Europa ar trebui sa intervina?"
Raspuns: trebuie intervenit intotdeuna de partea dreptatii, a binelui, si numai atunci cand nu se ajunge la o intelegere. A inchide ochii si a nu oferi ajutor dreptatii este o vinovatie care nu va fi trecuta cu vederea nici inaintea oamenilor, si nici inaintea cerului.
Dar intotdeauna trebuiesc analizate cauzele si cantarite dovezile. Pentu ca si daca te-as fi ajutat in trecut si te-am facut aliatul meu, asta nu inseamna ca esti obligat ca stat sa ma ajuti sa jefuiesc pe altii. La mijloc nu trebuiesc sa existe interese meschine.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

De "pacifiști" ce sunt laughing

| SingleForOne a răspuns:

SUA are multe interese atât pe întregul teritoriu european, cât și pe teritoriul asiatic (incluzând sud-estil asiatic) și teritoriul de pacific, având atât interese de afaceri, cât și interese politice și militare. Le este frică ca Rusia și/sau China vor repeta secolul 20 dacă garda se va lăsa jos.

| doctorandus a răspuns (pentru SingleForOne):

Rusia si China vor sa cucereasca, SUA nu poarta razboaie de cucerire de noi teritorii la SUA.

| SingleForOne a răspuns (pentru doctorandus):

Ei nu cuceresc prin război, sau cel puțin nu se concentrează pe asta; ei cuceresc prin afaceri, diplomație, și posibil prezența forței militare în avanposturi (pentru apărare). Practic, mi-ai continuat ideea.

Răspuns utilizator avertizat
| Flavianadx explică:

Cred ca inteleg mai bine... multumesc pentru explicatii happy