| Soarecul1234 a întrebat:

Cine imi poate spune cu aproximatie cat costa o succesiune pentru o casa la tara (60 ari de teren)?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate spune, nici macar cu aproximatie, daca nu stim valoarea casei si terenului aferent.
Spune valoarea si atunci o sa-ti pot spune aproape exact.
De altfel poti merge la un notar public, din raza judecatoriei ultimului domiciliu al defunctului si o sa-ti spuna exact cat costa si de ce acte ai nevoie.

| Soarecul1234 explică (pentru Ioandelasal):

Aproximativ 17.000 euro amadoua.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Soarecul1234):

Suma de 17.000 euro reprezinta, astazi, cca 75.500 lei. La aceasta valoare onorariul notarial minim este de 735 lei, la care se adauga TVA de 24%, in total cca 912 lei. De asemenea se mai plateste cca 114 lei pentru intabularea in cartea funciara a dreptului de proprietate pe numele mostenitorilor.

| Clujean25 a răspuns:

Depinde dacă faci după sau înainte de 2 ani de la data decesului. Poți să faci și altfel nu doar la notar, și mai ieftin.
Mergi la judecătoria din zona moștenirii și depui o cerere de dezbatere a succesiunii. Cererea să fie depusă tine.
La primul termen faci o tranzacție în fața instanței și astfel vei fi scutit de la plata taxei de timbru.
Dacă dezbați moștenirea după 2 ani vei avea de plată și un impozit de 1% din moștenire către stat.