| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate spune prin lege cum se va intimpla? Sunt cetatean din Republica Moldova, dar sunt peste hotare de un an si 1 luna, in luna august a nascut o fata cu care eu am avut reletii si nu stiu daca copilul poate fi al meu caci ea nu a avut relatii numai cu mine. Acum ea m-a dat in judecata pentru ca eu sa platesc intretinerea alimentara pentru copil. La judecata nu ma pot prezenta, dar am inteles ca se poate hotari si fara mine. Daca judecatorul hotaraste ca eu trebuie sa platesc situatia alimentara al copilului, atunci trebuie sa platesc 1/4 din salariu. Intrebarea este : daca eu am contract de munca in tara in care ma aflu ei pot sa gaseasca ca eu lucrez, sau au dreptul sa ma impuna sa platesc din contractul de peste hotare situatia alimentara? Mentionez ca nu ma pot duce in tara, ca-ci daca ma duc imi perd lucrul si nu am nici o intentie sa ma casatoresc cu ea... DAU CEA MAI FRUMOASA FUNDA CELUI CE IMI EXPLICA CIT MAI PRIN LEGE.

28 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă puradelul /copilul este al tău sau nu asta se stabilește medical prin probă de ADN, făcută și ție și celui mic, dar pentru asta ori mergi tu la proces, ori te reprezintă cineva / un avocat sau altcineva. Dacă nu te prezinți la proces cazi prost.
Voi moldovenii sunteți înapoiați rău, dacă atunci când frecventați curve, nu știți nici măcar, să folosiți prezervative și alte metode de evitare a unei sarcini nedorite, în asociere.
La judecata se poate hotărâ și fără tine, dar total în defavoarea ta.
Dacă „ nu am nici o intenție sa ma căsătoresc cu ea ", de ce te-ai încurcat cu ea?
Asta de ce nu a avortat, nu se mai făceau avorturi în Moldova?

| VladGH a răspuns (pentru MMihai):

Ma inapoiatule, ea a avun intentia sa ma agate ca sa ma casatoresc cu ea sau sa traiesc linga ea de asta nu a vrut sa faca avort. Si nu mai spune inapoiat ca si tu vii din acelasi neam, buneii mei au fost romani. Eu am cerut parerea nu am cerut sa ma criticati, mai ca tare de cap mai sunteti, ce, nu mai greseste lumea sau la voi in tara de tigani nu greseste cineva?

| MMihai a răspuns (pentru VladGH):

Dacă nu îți pui avocat sau om care să îți reprezinte interesele la proces ăla ești, că judecătorii din Moldova nu au interes să facă probă ADN.

Primul lucru este să afli în baza probelor ADN, dacă este copilul tău sau nu.
Dacă nu este copilul tău, are de vorbit cu pereții, că s-a terminat totul.
Dacă este copilul tău, este al tău și gata, și ai obligații față de el.
Proba ADN este foarte scumpă și nu se face din oficiu.
Probele ADN trebuie plătite de cineva.
Dacă este al tău dai bani, iar dacă nu, nu dai bani.
Trebuie suspendat procesul până apare rezultatul de la probele ADN, în privința ta și a copilului.
Chestia cu lipsă procedură era în legislația veche a Românie și nu în legislația Moldovei. Nu am citit noul cod de Procedură civilă.
Oricum este ca frecția, la un picior din lemn.
Dacă nu îți cunoaște adresa din țara unde ești acum, nu are unde să îți trimeată citația, sau poate o știe dar minte că nu o știe, și tot se judecă și așa, dar o iei „ în barbă", fără proba ADN, la tine și la copil.
Dacă proba ADN nu se face acum, este posibil să nu se mai facă nici o dată.
Lor le trebuie ca fiecare copil să aibă pe hârtie un tată, și nu îi interesează dacă în realitate este al tău sau nu.
Tu ai interesul să nu plătești aiurea pensie alimentară 25 de ani.
Și te și moștenește, chiar dacă nu este copilul tău.

| VladGH a răspuns (pentru MMihai):

La ce ii trebuie sa stie adresa mea de peste hotare daca sunt la rezidenta la mine in tara? Eu am inteles ca trebuie sa imi trimata acasa scrisoarea. Nu mai inteleg unul spune intr-un mod altul in altul.

| MMihai a răspuns (pentru VladGH):

Problema reală este;„ este sau nu copilul tău! "
Răspunsul corect îl dau numai probele ADN, și de la tine și de la copil.
Dacă este copilul tău trebuie să ți-l crești iar dacă nu de ce să o faci?
Chestia cu ai procedură și nu ai procedură sunt prostii avocățești.
Un bărbat adevărat zice este al meu trebuie să mi-l cresc!
Nu este vorba de un proces ci de bani dați în următorii 25 de ani.
Eu atât am avut de spus și faci ce vrei că ești bărbat adult.

| VladGH a răspuns (pentru MMihai):

Mai omule eu raspunderea o sa mi-o iau, dar daca nu ma cheama la judecata cum sa dovedesc daca ii al meu sau nu ii al meu? Eu nu stiu e minciuna sau real, caci eu am primit un mesaj prin intermediul Facebook de la fata data dar de la judecatorie inca nimic, eu sunt peste hotare de acasa nu mi-au zis sa venit vreo scrisoare. Ce, ar trebui sa o cred pe ea si sa ma duc in tara si cind colo sa vad ca m-a mintit? de asta eu astept scrisoare...

| DNSK a răspuns:

Inainte de toate, fa un test adn! nu da niciun ban inainte sa fii sigur pe ce dai. nu fii nebun! calculeaza-ti actiunile. fii cu un pas in fata tuturor. daca e al tau, at..frate..n-am ce zice.

| VladGH a răspuns:

Imi puteti spune cu cit timp inainte de judecata trenuie sa imi vina citatie de la tribunal?

| mary4048 a răspuns:

Deci..in primul rand faptul ca esti din republica Moldova, nu inseamna ca bratul legii nu ajunge si acolo.De preferat ar fi sa ajungi la tribunalpentru proces, fiindca neprezentarea la 3 termene succesive ii da automat dreptate ei(art 225 cod procedura civila). Daca nu poti veni personal, angajeaza-ti un avocat care sa te reprezinte in instanta, altfel risti sa platesti pensie alimentara chiar daca ccopilul nu este al tau. Daca ai indoieli cere-i avocatului tau sa ceara in instanta efectuarea unui test de paternitate.Chiar daca este al tau, macar stii pentru ce platesti, dar daca nu iei nici o masura, vei plati pentru ceva incert.

| VladGH a răspuns (pentru mary4048):

Si daca ma prezint ce am de cistigat? oricum o sa ma pun sa platesc ce am de platit. Daca o sa ma prezin precis judecata nu o sa imi mai dea voie peste hotare. Ce zici?

| mary4048 a răspuns (pentru VladGH):

In eventualitatea ca nu este copilul tau vei castiga neplatind o pensie alimentara.

| VladGH a răspuns (pentru mary4048):

Multi zic ca seamana cu mine happy, eu nu l-am vazut niciodata, daca ii al meu ce fel de pensiea alimentara am sa platesc. Am fost dus in eroare, nu mi-a spus nimic cind a prins insarcinata doar peste 4 luni ma avizat si a zis ca il pastreaza.

| mary4048 a răspuns (pentru VladGH):

Trebuie sa-ti asumi raspunderea cresterii lui. legea va stabili cuantumul pensiei de intretinere, el fiind cam o patrime din veniturile tale. Faptul ca te-a anuntat tarziu de sarcina nu te absolva de raspundere.Mai bine te bucuri de el..chiar are nevoie de tata.

| VladGH a răspuns (pentru mary4048):

Multumesc pentru sfaturi, dar eu nu vreau sa fiu alaturi de femeia ceia si am planuri de viitor departe de ei... de unde sa platesc intretinerea copilului daca contractul pe care il am si venitul abia imi ajung sa ma intretin pe mine. Fata asta a facut copilul cu scopul ca sa ma aiba tot timpul alaturi. Ma pus intro situatie in care trebuie sa las lucrul si sa nu lucrez caci eu voi lucra numai pentru copil. Sau sa fac un contract ceva de munca in MD cu un salariu minim si sa platesc 1/4 din salariu.

| mary4048 a răspuns (pentru VladGH):

Indiferent de marimea salariului sau chiar daca nu ai servici se socoteste salariul minim pe economie, vei plati o patrime din el.

| VladGH a răspuns (pentru mary4048):

Ei bine, ce zici? in aceasta tara am 500 euro contract, platesc gazda 200, mincare 200 si in rest cheltueli. De unde sa platesc 1/4 din economie daca nu-i economie. Si daca zic la judecata ca nu am nici un contract (oricum sunt peste hotare de unde poate sa afle?) ma va pune sa platesc ceva?

| iurii75 a răspuns (pentru VladGH):

Și nu crezi că trebuia să te gîndești la consecințe înainte de a te culca cu ea? Nu prea cred să te fi violat! Și în cazul că copilul e al tău - nu te-ai gîndit că el nu poartă nici o vină? Dacă samani vînt - culegi furtună! Barem stabilește paternitatea pentru început.

| mary4048 a răspuns (pentru iurii75):

Ti-am mai zis odata..chiar daca nu ai nici un fel de venit se socoteste un cuantum de o patrime din salariul minim pe economie..acesta fiind in Romania de 8 milioane, tot vei plati 2 milioane lunar pentru copil.Trebuia sa te gandesti inainte de a face sex cu femeia ca e posibil sa faceti si un copil, asa ca asuma-ti raspunderea.o fi tehnologia frumoasa, dar gandeste-te ca nici pentru ea nu va fi usor sa creasca un copil fara tata.

| VladGH a răspuns (pentru iurii75):

Eu am inteles ca am gresit si stiu ca copilul nu poarta vina, dar as vrea sa fac intr-un fel ca sa nu cresc toata viata doar copilul cela eu vreau familia mea

| VladGH a răspuns (pentru mary4048):

Am inteles viata mii stricata visele sunt spulberate, las lucrul si ma fac barbon si asta numai ca am fost bun tot timpul. pe parcurs cit am avut relatii cu ea imi iesea tot timpul in fata, ma pindea numai ca ii placea sa faca sex cu mine. Faptul ca m-am inteles cu ea ca sa nu isi faca planuri ca eu sa traiesc cu dinsa pe viitor ca-ci nu va fi asa. Nu stiu, toti zic ca numai baietii is vinovati in situatiile astea dar nu este chiar asa, ca se pot proteja si fetele... imi spune tot timpul ca cu prezervativ nu ii place si ca va avea grija sa nu ramina insarcinata..si nato buna

| iurii75 a răspuns (pentru VladGH):

Nici n-am afirmat că trebuie să te căsătorești cu ea numaidecît, dar dacă, cum zic moldovenii noștri, îi a tău, e de datoriia ta să te îngrijești de necesitățile lui chiar dacă vei avea altă familie. Cu bine

| iurii75 a răspuns (pentru mary4048):

Probabil ați greșit adresa happy

| mary4048 a răspuns (pentru iurii75):

Yep..sorry..dar moldoveanul asta e tare de cap..mai bine isi tinea scula in pantaloni

| iurii75 a răspuns (pentru mary4048):

Vaaaai! Bateți și în mine, căci tot din RM sînt! happy

| VladGH a răspuns (pentru mary4048):

Oi fi eu tare de cap dar eu am cerut niste sfaturi de oameni care au invatat legea si tu imi dai sfaturile tale de experienta, mai bine nu intrai azi pe acest site, numai mi-ai furat timpul. M-am interesat de oamenii cu carte si am aflat ca nu potate judecata sa imi demonstreze ca am contract de munca peste hotare. Tu pur si simplu esti o femeie care ii contra barbatului. Bafta, cautati alta ocupatie nu duce oamenii in eroare

| mary4048 a răspuns (pentru iurii75):

Iuri..sorry baiete...nu a fost cu intentie!

| iurii75 a răspuns (pentru VladGH):

Și crezi că cel mai important lucru în acest caz e să nu se poată demonstra că ai contract de muncă? În plus ți-a dat un sfat bun - apelează la un avocat.

| iurii75 a răspuns (pentru mary4048):

Dar știu aceasta, m-am plîns în glumă. O seară bună.