| Revy a întrebat:

Cine stie cum sta treaba cu drepturile de autor asupra unui fragment video sau muzical. Vreau sa folosesc citeva fragmente pentru un filmulet video dar youtube il va bloca. Cum sa obtin dreptul de a folosi fragmente (fiindca stiu ca vlogherii si altii folosesc cumva muzica dar filmulete lor nu sint sterse)?
va rog ajutati-ma. Funda

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dreptul de folosire se obtine platind o taxa la ARDAA, organismul de colectare a drepturilor de autor in domeniul operelor video. Numai bine!

| Judicator a răspuns:

Poti sa folosesti fragmente, sub 30 de secunde daca nu ma insel, se merge pe ideea de "fair use", nu trebuie sa platesti taxe de autor. Si ai putea sa acorzi credit pentru materialul folosit in info.