| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie de ce peste hotare in prezent sunt regi si regine dar aici este Presedinte?

Răspuns Câştigător
| Vasybulan a răspuns:

Statele care au regi si regine, sunt state care au ca forma politica monarhia, iar statele care au presedinte sunt republici.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regi si regine sunt in putine tari, majoritatea statelor lumii au ca forma de stat republica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că aici lumea este prea idioată şi se complace în prostie, dorind să meargă mai departe cu republica, în loc să aleagă monarhia.

| Marin_Preda_1949 a răspuns:

Asa cum scrie in constitutia tarii respective, republica sau monarhie! La noi, asa cum a propus "Parpanghel" din "Tiganiada" lui Ion Budai Deleanu (cand unii vroiau "republica" si alti "monarhie"),..."o republica-monarhiceasca, asa sa fie si asa sa se numeasca"!