| Vacarescu_Adi_1975 a întrebat:

Cineva cu pensie de invaliditate gr. 1 sau 2 poate lucra ca zilier sa culeaga afine la o firma?

Prin legislatie am gasit asta dar nu mie clar?

Pensie de urmaș cu gradele de invaliditate I și II – pensia poate fi cumulată cu venituri din activități independente, dar nu și cu salariul. Condiția se aplică pentru copiii și soțul supraviețuitor încadrat în gradul I sau II de invaliditate pentru pensia de urmaș;

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt legi. Un salar de 1 leu este salar. Dacă calcă legea riscă să nu mai primească pensia.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia de urmas poate fi cumulata si cu venituri din activitati dependente, conform L.263/2010, privind sistemul unitar de pensii publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 118.(1)În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi dependente, aşa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b)."

| Vacarescu_Adi_1975 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am inteles nimic? cum sa supravietuiesti cu 700 lei? nu ajung!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vacarescu_Adi_1975):

Inseamna ca nu te prea duce capul. Am spus foarte clar ca se poate cumula pensia de urmas cu munca salarizata si ti-am citat si prevederile legale care permit aceasta. Ce n-ai inteles?

| Vacarescu_Adi_1975 explică (pentru Ioandelasal):

Am citat aiurea ma intereseaza venitul din munca de zilier se poate cumnula cu pensia de invaliditate

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vacarescu_Adi_1975):

Da, se poate cumula.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă este așa, dar nu cu salarul, atunci nu poate, căci firma dacă îi dă salar calcă legea, și firma și el, indiferent ce activitate depune la acea firmă.

| Vacarescu_Adi_1975 explică (pentru sadrian46):

Ca zilier ma refer ce salar lucreaza 2-3 zile pe saptamana cat poate? chiar asa sa piarda pensia pentru 300-400 lei luna?!

| sadrian46 a răspuns (pentru Vacarescu_Adi_1975):

Sunt legi. Un salar de 1 leu este salar. Dacă calcă legea riscă să nu mai primească pensia.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu poate. Daca este reclamat la ITM i se va ridica pensia. Dar poate sa culeaga fructe de padure si sa fie predate la firma de altcineva.
Invaliditatea (boala) de gradul 2 si 1 presupune lipsa posibilitatii de a munci.
Am zis boala, deoarece cei care au refacut legea pensiilor nu au citit ce inseamna invaliditate. Cei cu indemnizatie de invaliditate (cei cu dizabilitati) au dreptul la munca, asa cum sunt nevazatorii, cei care au membre amputate etc.

| Vacarescu_Adi_1975 explică (pentru CodrutElian1990):

Munca de zilier nu e activ independenta

Pensia de invaliditate
În ceea ce privește pensia de invaliditate, aceasta permite cumularea pensiei în funcție de gradul de invaliditate:

Gradele I și II – pensia poate fi cumulată cu venituri din activități independente, fără să existe vreo limită în ceea ce privește sumele câștigate; în schimb, pensia nu poate fi cumulată cu salariul;

| Vacarescu_Adi_1975 explică:

Una e sa mergi zi de zi 8 ore si una ca zilier 2-3 zile pe sapmtamana