| gargarita_ghita a întrebat:

Cineva m-a lovit pe trecerea de pietoni si a plecat mai departe. Din fericire nu am nimic grav, nu a fost nevoie de spitalizare. Am depus plangere la politie, insa nu stiu ce sa cred, prea multa delasare din partea lor si am plecat cam dezamagita. Nu am reusit sa retin numarul masinii, insa as putea cere politistilor sa verifice camerele de supraveghere din zona? Pot face asta printr-o cerere ceva? Mi-e ca nu vor tine prea mult cont de pangerea mea si vor spune ca nu au suficiente informatii pentru a-l gasi pe sofer.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus fapta soferului nu constituie infractiune ci doar contraventie, asa ca se poate ca politia sa nu acorde destul interes. Oricum, dupa cca 10 zile, te poti adresa politiei rutiere pentru a intreba daca au descoperit sau nu masina si soferul,
Daca nu au facut nimic poti reclama sefului politiei rutiere sau sefului politiei judetene.