| Kadlec_Mirko_1998 a întrebat:

Cineva ma tot ameninta cu bataia/moartea, ce ar trebui sa fac? Stiu ar trebui sa merg la politie dar acolo ce ar trebui sa spun si cum sa procedez? Putin ajutor va rog. Vreau sa precizez ca am 18 ani si scuze de categorie nu stiu ce sa pun happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai probe in sensul celor afirmate ii poti face plangere penala pentru infractiunea de amenintare, conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie facuta in maximum 3 luni de la data amenintarii.

2 răspunsuri:
| PinkHD3 a răspuns:

Suni la politie si le spui problema si le areti cine sunt indivizii, poti sa scoti si bani de pe ei daca faci plangere impotriva lor, asa a patit si un prieten si a cerut daune morale 2000lei de la unu care s-a bagat in treaba si a tot inceput sa il injure