| Bondarel99 a întrebat:

Cineva mi-a raportat contul de Facebook si a fost inchis. Daca vreau sa mai am acces la el trebuie sa trimit o poza de pe buletin. Nu mai exista alta metoda de a-l recupera, nu?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Exact niste scursuri laughing niste lepre,dar nu doara iti cere poza,iti cere actu de identitate,faci poza la actul tau si le arati,,apoi iti da acces la cont.
Ce e naspa de tot e c a nu te poti intelege cu ei nicicum,eu am spus,adica am vorbit cu ei si i-am amenintat cai dau in judecata laughing,dar apoi m-am lasat pagubas, desi cred ca daca cineva ar incerca ar castiga, dar nu are rost sa te agiti pentru niste rahati laughing
Degeaba le arati regulamentul lor, eu asa am facut, am spus ce act vreti pentru ce anume? Pai sa vedem daca esti cine spui, zic ei.Serios zic,dar in egulamentul vostru scrie clar ca la poza, la nume la cont poti pune orice poza, chiar si poze cu floricele, cu animale, peisaje, iar ca nume orice nume doresti.

Le-am zis cum sa va dovedesc ca eu care am un cont cu numele Nero si poza un peisaj din natura? Nu am un document cu asa ceva laughing asa le-am zis.Atunci cum de cereti chestii stupide.

Pur si simplu nu ai cu cine vorbi,is niste cretini in viata laughing asa ca eu am zis ok si am pus o poza o floare si ei,acu sa vezi, probabil cand trimiti catre ei o poza iti deblocheaza contul, am trimis poza cu floarea, am avut acces la cont, mi-am sters contul laughing pentru ca de nu a doua zi te blocheaza iar cand verifica cretinii, am facut si asa si mau blocat.Eu asa am facut,am trimis poza cu altceva, am sters contul care era reclamat, apoi am facut exact acelasi cont cu exact aceleeasi date iar si merge struna laughing cei diferit e ca am pus o adresa de email, alta sau poti pune un nr de telefon.

De fapt de ce fac cretinii astia asta? Culeg informatii, vor sa stie cine foloseste un anume cont si cat mai multe informatii despre acea persoana.
Nu ca ai fi tu cine stie cine, dar ei candva undeva ar putea lua bani buni de pe chestia asta.Asa ca asta fac majoritatatea websiteurilor de genu asta.

Ce ai putea tu sa faci? Daca ai un act de identitate al altcuiva laughing poti sa le trimiti,nor sa zica nu,ca de fapt ei habar nu au cine esti tu in realitate,dar ei se bazeaza ca tu nu ai de unde sa ai alt act, deci probabilitatea sa faci asta este f redusa.

Sau poti face un act fake pentru ei, faci poza la actul tau, apoi cu mai stiu eu ce program inlocuiesti poza si numele si luati ba cretinilor laughing

Dar daca nu vrei sa te complici le dai ce vor, ca oricum nu te afecteaza cu nimic, luati ba date bagatile undeva laughing

| Bondarel99 explică (pentru relian):

Dar treaba asta cu actul altcuiva nu cred ca merge. Ei spun acolo ca dupa ce incarc un act de identitate (indiferent ce nume am acum pe Facebook) o sa am la profil exact numele din actul de identitate. Atunci ce inseamna, ca daca cineva are 5 nume sa zicem, se adauga automat numele complet la Facebook? laughing

| relian a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu modifica ei nimic la contul tau,vei avea contul exact ca si inainte,asta stiu sigur. Poate o sa ai IN profil,dar numele de cont iti va ramane cel care ai avut inainte.

Fa cum am spus eu,trimite o poza cu orice,pesisaje ceva si dupa sau stai pe faza si vezi daca iti dau drumul,ar fi bine sa faci asta noaptea,atunci probabil lucreaza un robot ceva laughing siti da drumu,tu intri si stergi contul,uite asa deal dracu laughing apoi faci altul folosind o alta adresa de email,asta pana cand contul tau se sterge definitiv, asta cel aia acum, atunci cand il stergi mai ramane aproximativ o luna dupa se sterge definitiv.
Dupa o luna schimbi la contul asta nou adresa de email si esti la fel ca inainte laughing ii faci pe leprosii astia
Eu asa am facut, acum am cont nou dar exact ca si inainte, fara date reale fara nimic.
Si pe viitor cauta sa nu te mai iei in bete cu cineva pe Facebook, orice reclamatie te duce unde esti acum laughing

22 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Corect necorect eu nu-s de acord cu politicile FB, si chiar va sfatuiesc sa va stergeti conturile, daca era site serios nu cerea datele din buletin pe de alta parte nu degeaba au fost amendati cu 5 miliarde de dolari (atentie miliarde!) in America! Maine poimne te trezesti ca ti-a folosit datele la cumparaturi un somalez...

| relian a răspuns (pentru Simpatic):

Datele tale nu-s secrete,is publice,eu pot afla cum te numesti, cati ani ai si unde locuiesti, asta public, deci ce spui tu de somalezi si alte alea nau treaba.
Ei fac asta tocmai ca fac bani de pe chestia asta, Cineva cumpara datele astea, daca ai vazut sunt websiteuri la care platesti siti da cat de multe informatii au despre persoana respectiva.Este legal si public.

Cei naspa cu cei de la Facebook este ca se contrazic singuri.Citeste regulamentul lor si o sa vezi ca orine poate face cont pe Facebook folosind orice nume doreste si orice poza,flori,pesisaje,animale etc.

Deci daca tu imi dai voie sa pot pune orice nume doresc,deci nu nume adevarate,cum vii acum sa ma verifici? Sa verifici ce anume?laughing Astia ori is cretini ori se fac laughing
Dar de fapt o fac pe cretinii,Fb nu iti poate cere cand faci cont datele tale,nu le permite legile cred.Dar apoi in caz ca esti raportat ei se agata de rahaturile astea sa iti poata cere informatii despre tine.
Pe mine nu ma deranjeaza ca cer un act,ma deranjeaza ca se contrazic singuri,nu accept asa ceva laughing trebuie sa zica de cand faci cont sa arati un act,sa te vada la camera daca tu esti si atunci nici o problema,cine vrea bine cine nu la gara laughing

Dar ei vin si zic fa, pune ce nume vrei, dupa cand te reclama nea caisa aaaa pai stai asa cine esti laughing dane acte laughing
Somalezu sa cumpere in numele tau ce anume? Pai sa cumpere, ce conteaza ca foloseste numele meu, desi nu vad de ce ar face asta,, doara are si el nume laughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai de unde stii ca trebuie sa trimiti poza de pe buletin? Ti-au spus cei de la Facebook, printr-un mail oficial? Daca ei au zis asta, atunci trimite si inseamna ca asta e, nu e nimic gresit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu îți trimite nici un fel de email. Dacă ți-a fost dezactivat contul, automat ești deconecat de la cont. Dacă ești de pe telefon apare mesaj "sesiunea a expirat" și te pune sa te loghezi din nou. Apoi după ce indroduci datele, apare mesaj "contul necesita verificări suplimentare" si îți spune acolo ce trebuie sa faci. Normal, numai dacă cineva ți-a raportat contul.

| Lioana a răspuns:

Din pacate trimiterea copiei de pe buletin este singura metoda pentru recuperarea accesului la cont indiferent de motivul pentru care ai pierdut accesul.
Fa-o! N-ai nimic de pierdut.

| Bondarel99 explică (pentru Lioana):

Dar banuiesc ca ramane secret cine m-a raportat, nu?

| Lioana a răspuns (pentru Bondarel99):

Cred ca da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa trimiți poza după orice document care sa dovedească ca ești tu cu cu adevărat. Poți sa trimiți copie după CI, pașaport, permis auto. Numele trecut pe document trebuie sa fie același cu cel de pe Facebook, data nașterii sa fie aceeași, poza de profil aceeași. Eu am confirmat prin anul 2013 sau 2014. Am trimis copie CI, era nume diferit pe Facebook însă au deblocat. Apoi mi-am schimbat numele in cel real și de atunci Facebook mi-a dezactivat dreptul de a-mi schimba numele pentru ca l-am confirmat deja.

| brokxy a răspuns:

Trimi-te poza cu buletinul si eu am trimis. Nu se intampla nimic happy Peste 2 zile ai contul inapoi. Plus te asigura ei ca vor sterge acea poza din datele lor.

| Bondarel99 explică (pentru brokxy):

Nu as fi asa sigura ca se sterge, la termeni si conditii scrie ca ei au voie sa ia si sa foloseasca absolut toate datele noastre puse pe Facebook laughing
Nu sunt vreo persoana importanta sa imi fac griji pentru asta, dar totusi...

| brokxy a răspuns (pentru Bondarel99):

Mai incearca mie odata mi-a dat doar ca sa recunosc persoanele din lista mea de prieteni. Dupa poza lor si sa aleg numele corect care se potriveste cu poza. Uite ca aici : https://www.youtube.com/watch?v=W-NjRQlCtcQ Doar ca trebuie sa alegi corect la toate

| Bondarel99 explică (pentru brokxy):

Am luat la puricat tot ce se putea si nu imi da alta solutie...

| Romanul86 a răspuns:

Cineva mai mulți ți l-au raportat. Dacă e un simgur individ care te raporterază nu are cum să-ți închidă facebookul, părerea mea. Ai grijă că ai mulți dușmani care poate te pândesc poate e un grup infracțional ca la caracal sau Iasi sau brăila etc. Ai grijă.

| Bondarel99 explică (pentru Romanul86):

Nu e de la dusmani. Mi-a fost inchis dupa ce am postat ceva pe un grup unde parerile despre acel subiect erau impartite. Multi de pe grupul ala se plangeau ca au fost raportati.

| unvecin a răspuns:

Îți cere poza buletinului?

| Bondarel99 explică (pentru unvecin):

Cand ma conectez imi spune sa imi confirm identitatea ca sa pot accesa profilul pentru ca am fost raportata ca nu imi folosesc numele real pe Facebook (eu am contul din 2011 si am folosit numele din buletin, dar se pare ca oricine poate sa raporteze dupa cum are chef), apoi imi cere sa atasez o poza a unui document de identitate. Iar eu trebuie sa apas pe "alege fisierul" ca sa incarc o poza de pe telefon.

| unvecin a răspuns (pentru Bondarel99):

Înțeleg. Păi, fă ce zice, oricum buletinul nu e mare lucru - e ceva ce prezinți peste tot unde se cere. Oricum, e genul de informație personală pe care Facebook nu o va publica nicăieri pe urmă. happy

| BoBoAlin a răspuns:

Nu iti cere nici-o poză din buletin happy Iți cere o poză pentru a te identifica facial să vadă dacă chiar tu ești aceea persoanăwinking

| Bondarel99 explică (pentru BoBoAlin):

Imi spune sa incarc poza unui "document de identitate" pentru ca am fost raportata ca nu folosesc numele real. Nu are treaba cu poza mea personala.