| geronimo14 a întrebat:

Codul de Procedura Penala, art. 184 alin. (4)
"În cazul în care suspectul sau inculpatul refuză în cursul urmăririi penale efectuarea expertizei ori nu se prezintă în vederea examinării la comisia medico-legală psihiatrică, organul de cercetare penală sesizează procurorul sau judecătorul de drepturi şi libertăţi în vederea emiterii unui mandat de aducere în scopul prezentării la comisia medico-legală psihiatrică. Dispoziţiile art. 265 alin. (4)-(9) se aplică în mod corespunzător."

Întrebare:
Mandatul de aducere este emis de procuror cuprinde mentiunile prevazute la art. 265 alin (8) din CPP?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca le contine, in masura in care se potrivesc, avand in vedere ca se aplica prevederile art.265 alin.4, 5, 6, 7, 8 si 9.

| geronimo14 explică (pentru Ioandelasal):

In cazul in care mandatul este emis de judecatorul de drepturi si libertati, in mod cert le contine.
Codul de Procedura Penala, art. 265 alin. (8)
"Mandatul de aducere emis de judecătorul de drepturi şi libertăţi trebuie să cuprindă:
a) denumirea instanţei;
b) data, ora şi locul emiterii;
c) numele, prenumele şi calitatea persoanei care a emis mandatul de aducere;
d) scopul pentru care a fost emis;
e) numele persoanei care urmează a fi adusă cu mandat şi adresa unde locuieşte. În cazul suspectului sau inculpatului, mandatul de aducere trebuie să menţioneze infracţiunea care constituie obiectul urmăririi penale;
f) indicarea temeiului şi motivarea necesităţii emiterii mandatului de aducere;
g) menţiunea că mandatul de aducere poate fi folosit o singură dată;
h) semnătura judecătorului şi ştampila instanţei."

Intrebarea care se pune este daca mandatul de aducere emis de procuror cuprinde mentiunile prevazute la art. 265 alin (8) din CPP, avand in vedere ca procurorul este organ de urmarire penala.
Codul de Procedura Penala, art. 265 alin. (10)
"Mandatul de aducere emis de organul de urmărire penală, în cursul urmăririi penale, sau de instanţă, în cursul judecăţii, trebuie să cuprindă, în mod corespunzător, menţiunile prevăzute la alin. (8)."

| Ioandelasal a răspuns (pentru geronimo14):

Ti-am spus ca le contine, respectiv cele care se potrivesc.
De ex. in loc de denumirea instantei va figura denumire parchetului, in loc de judecator va figura procurorul, in loc de stampila instantei va fi stampila parchetului.
Ce-i atata de greu de inteles?

| geronimo14 explică (pentru Ioandelasal):

"Sigur ca le contine, in masura in care se potrivesc, avand in vedere ca se aplica prevederile art.265 alin.4, 5, 6, 7, 8 si 9. "

Dispozitiile art. 265 alin. (10) se aplica? DA sau NU?

| Ioandelasal a răspuns (pentru geronimo14):

Sigur ca se aplica, avand in vedere ca aceasta este prevederea care face trimitere la alin.(8), citez:
"(10) Mandatul de aducere emis de organul de urmărire penală, în cursul urmăririi penale, sau de instanţă, în cursul judecăţii, trebuie să cuprindă, în mod corespunzător, menţiunile prevăzute la alin. (8)."

| geronimo14 explică (pentru Ioandelasal):

Daca ai fi citit cu atentie raspunsul meu anterior ai fi vazut ca am citat si eu acest alineat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru geronimo14):

Si care-i problema? Nu mai trebuia sa continui cu comentariile, prevederile legale sunt foarte clare si nu dau loc la interpretari divergente.