| anonim_4396 a întrebat:

Coletele comandate de pe Aliexpress sunt deschise la vama?

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Orice colet venit din afara uniunii europene este verificat la posta vamala(unde exista si taxe).

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca e din afara UE da il vor desface ca sa platesti taxele vamale.

| mudokins78 a răspuns:

E interzis prin lege sa desfaci coletul cuiva!
coletul se poate desface legal, daca exsista suspiciune de contrabanda sau droguri, etc!
oricum la posta te pune sa il desfaci in fata lor!

| ziftode a răspuns:

Nu stiu daca, chiar il desface, dar, ca la bagajele de la avion, il scaneaza cu raze X
totusi, nu platesti taxe si vama pentru produse DECLARATE sub 45eu, am un prieten care si-a luat niste hdd-uri care costau impreuna vreo 1700eu, si i le-a trimis cineva din familie din Elvetia (care nu e tara membra UE), ei bine, la vama i-au cerut vama SI TVA, asa ca nu le-a luat, aia le-au trimis inapoi si apoi a pus valoare sub 45eu, si asa a putut sa le ia, insa daca ar fi patit ceva ar fi primit 45eu in loc de 1700eu cat era asigurarea, iar la AliExpress nu poti sa faci asa

chiar ma intreb, daca ar merge sa le primesc folosind serviciu de curierat in loc de posta

| doctorandus a răspuns (pentru ziftode):

Corect, toate sunt scanate, iar daca apare ceva suspicios sunt deschise. Eu am primit colete din China care n-au fost deschise.

| Buburuzescu a răspuns:

Salut! Este un grup foarte fain pe Facebook! Totul despre Aliexpress.Intra acolo si afli totul happy