| Frank51 a întrebat:

Coletul rămas la poștă este responsabilitatea poștașului nu? Ei bine eu m-am trezit cu coletul desfăcut si mai grav de atât, sunt șanse mari ca poștașul să îl fi desfăcut(că deh cine altcineva). Am găsit tot ce era in colet, dar m-a enervat atitudinea poștașului. După ce îmi dă coletul desfăcut(fără nicio explicație, ca și cum era ceva normal, si zic "Dar de ce e desfăcut?" si imi zice "Nu stiu domle ce ma intrebi". Apoi a început să vorbească foarte urât și să înjure. Fraților, eu așa ceva nu am mai văzut în viața mea. E halucinant. Unde pot să depun o reclamație pentru persoană fizică? La anpc pot doar pentru instituția poștă română...

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe langa reclamatia la ANPC mai poti depune plangere penala la politie daca esti major!

| Simpatic a răspuns:

La posta de care apatine blocul sau cladirea ta si implicit acest postas (trebuie sa ii stii numele) exista un diriginte de posta (un sef al lor) si ii depui o plangere acestui postas la acest diriginte, daca nu ma insel au program de audienta, cu publicul precum primarii :) ar trebui sa fie suficient incat sa il ia de urechi sau sa-l penalizeze displicinar. De ce as face eu acesta plangere la diriginte, pentru ca daca mai vine inca un client nemultumit si sigur vor veni pentru ca lupul nu-si schimba naravul adica nici postasul tau nu este la ultima abatere, il va da afara...sau si mai simplu trimiti un email cu data cand s-a intamplat si numele postasului la conducerea postei Romane, le spui acolo in cateva randuri cum s-a purtat cu tine, sunt sigur ca il vor pedepsi;)
dai un email la suport clienti si le scrii rezumativ ce ai pe suflet si ii rogi sa iti dea emailul cuiva din conducerea postei romane, sa vezi ce pasteste acest imbecil de postas!
https://www.posta-romana.ro/contact.html

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fraților, eu așa ceva nu am mai văzut în viața mea. Acum ai văzut.
Puteai să refuzi primirea coletului violat. Apoi să metgi a doua zi la poștă, unde te-ai fi întâlnit cu coletul tău, și atunci puteai depune o plângere. Puteai de asemenea să depui o plângere despre cum s-a purtat poștașul cu tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spune mulțumesc că ai găsit totul în el.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La posta direct. Insa nu local, ci la Bucuresti. Mie mi-au schimbat postasul dupa cateva reclamatii de astea (nu imi ajungeau mandatele de la colete, alti vecini aveau alte probleme dar stateau ca prosti de ani buni si nu faceau nimic). Uite, aici: https://www.posta-romana.ro/contact.html P.S. Cel mai bine faci reclamatie scrisa, cu toate detaliile necesare.

| sabin89 a răspuns:

"Apoi a început să vorbească foarte urât și să înjure."
Mai dă-o-ncolo! Chiar să credem asta? Aşa din senin a început să înjure? Mai ales că spui că era o doamnă poştaş. O doamnă să înjure în faţa unui bărbat. Şi din senin. Că nu rezultă că ai înjrat tu primul. S-a apucat ea să înjure.

| Frank51 explică (pentru sabin89):

Poate nu am dat destule detalii. Este vorba de o doamna postas fara studii in acest sens, este practic pusa acolo ca nu este altcineva dispus. Nu sunt sigur ce educatie are si nici nu imi pasa. Nu are nici-o scuza sa vorbeasca urat. Corect?

Oricum nu este prima chestie naspa facuta, am auzit ca pierde facturile, nu duce aviz acasa deloc si te trezesti ca coletul e trimis inapoi, etc.

| Furnicuta000 a răspuns:

Si eu am gasit de multe ori colete deteriorate si chiar desfacute dar nu este vina postasului. Cei care le transporta le arunca in bataie de joc si daca ceva nu e ambalat cum trebuie (in folie cu bule, in carton si apoi complet acoperit cu banda adeziva) are toate sansele sa se rupa.
Poti depune reclamatie pentru posta ca institutie. Tu de fapt nu ai cum sa dovedesti ca ti-a umblat cineva in colet.
Data viitoare cand se intampla asta te uiti pe chitanta pe care ti-a pozat-o cel care a trimis coletul (daca ai cum sa faci rost de chitanta de la el) si vezi care e gramajul si cabd te duci sa il ridici de la posta il cantareste si daca ti se pare ca e mai putin il refuzi (asta pentru ca nu te lasa sa vezi ce e in el pana nu platesti).

| Frank51 explică (pentru Furnicuta000):

Atunci cand am intrebat ce s-a intamplat cu coletul doamna postas s-a inrosit, apoi a inceput sa se balbaie, si la final sa vorbeasca urat. Asta denota faptul ca se apara(evident cam banal). Ce sa facem daca avem functionari de rahat.