| anonim_4396 a întrebat:

Comparativ cu restul lumii. Cu ce este America mai specială?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

happy Ador întrebarea.
Îmi permiți deci să fac o compunere?!
Ca și om care nu a călătorit nici în jumătate din Românie, dar cu atât mai deloc în afara ei, ca om care a trăit mai mult în casă și în cel mai banal și mic oraș, dar ca om care a savurat viața prin filme și romane și care a văzut toate documentarele poli americane dă-mi voie să încep...

America. Ca și geografie și istorie, nu știu multe deci nu o să mă aventurez prea mult în acest subiect, dar știu că America este așa cum se spune țara tuturor posibilităților. Țara care cuprinde cel mai bine toate națiile globului și le acceptă pe toate într-o comunitate fascinantă. Țara care promovează Hollywood-ul cu starurile ei și lângă Hollywood, imediat în vecinătate, oamenii străzii care nu au locuințe (asta am văzut chiar într-un documentar pe Youtube). Deci poți spune țara care le combină perfect pe toate.

America este țara în care toți marii europeni ai veacurilor trecute care au descoperit ceva sau au avut un moment de iluminare și l-au pus la treabă și l-au dezvoltat pe acolo (aș îndrăzni să dau exemplu pe nea Tesla).

Țara care, orice invenție mai mare, ea o acceptă, o îmbracă și o dezvoltă.

Țara în care coexistă perfect normal atât iubirea pentru God dar și pentru Lucifer, tabere mii și mii și uite că încă nu a căzut nici ea, nici Apocalipsa nu ne-o lovit.

Țara în care există orașe superaglomerate și suburbii pustii.

Țara în care legislația și jurnalismul au devenit o artă și nu doar o meserie. Și la fel și noțiunea de criminalitate.

Țara în care obezitatea a ajuns la cote alarmante, exemple gen TLC și totuși și țara în care e perfect normal să alergi în fiecare seară, pe afară prin cartier sau pe plajă (nu ai să vezi mentalitate așa open mind la noi, mai ales într-un oraș ca al meu, deși ușor, ușor se încearcă și pe aici a se mai schimba câte ceva.).

Țara în care drogurile sunt ceva total normal și alcoolul și toate viciile de genul dar și campanii și organizații, și alte grupuri suport, gen Alcoolicii Anonimi sunt multe și chiar și pe alte vicii. Și lumea la fel este deschisă la astfel de activități și participă la astfel de activități.

Țara în care autoritățile/statul sunt profi dar tot autoritățile/statul permite afacerea asta de milioane cu armamente, droguri și bordeluri.

Cum spuneam, țara tuturor. happy

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Au plecat în America după revoluție oameni din centrul Bucureștiului.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

In țările libere. oamenii sunt liberi să stea sau plece. Tu ai ales să rămăi. Felicitări!
Doamna Patricia a primit fundă pentru că răspunsul dănsei a fost mai bun decăt a unui American născut și crescut in Los Angeles sau New York.

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Unii făceau afaceri în România, strângeau banii câțiva ani și plecau definitiv în America.

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Unul a fost sărac în țara lui și a făcut bani în România și a plecat mai departe definitiv cu familia lui.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Odată. am auzit un Israeilian care spunea că și-a facut vacanța in Romania cu profitul de pe-o pungă cu gumă de mestecat.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă bucur pentru toți Evrei care au scăpat de teroarea Europenilor și au devenit oameni de succes.
Am cunoscut om. Evreu. A cărui familie a ars la Auschwitz-Birkenau.
Am simțit personal durearea pe care omul ăla o căra zilnic cu el.
Am fost si-am vizitat cu ochii mei Auschwitz-Birkenau. Si trebuie să admit. MĂ BUCUR PENTRU TOȚI EVREII CARE PLEACĂ DIN EUROPA

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Ce povești ai auzit tu că după revoluție veneau străini cu 100 de dolari și ajungeau milionari sunt - povești.

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Unii erau muritori de foame adică muncitori sau șoferi sau electricieni și așa rămâneau dacă nu plecau în America.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow. Aș fi făcut la fel. Legal. Simplu și Sigur. WOW. Bravo lor. LOVE IT. LOVE IT LOVE IT

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Unul avea o fabrică lângă București și a plecat și el în America.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumos. Cred c-a fost un șef bun, Toți angajații erau fericiți

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Muncitorii din fabrica lui câștigau de 2 ori mai mult decât un bugetar atunci.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Romanii cănd prind 50.000 de mii de dolari fug să-și tragă mobilă. mașini de spalt și televizoare.
Evreii îi investesc. happy
Cum să nu-i placi pe oamenii ăștia!?

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Unii pleacă în Europa sau America și se angajează acolo.

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Au plecat mulți în America după revoluție.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Evreu, Creștin, Musulman sau Ateu.
Proverb vechi. -Aurul nu-l găsești în fața casei.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Bodelurile sunt oficial interzise.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

În America? Really? Eu știam, evident că din documentare, că nu am călătorit... că sunt în floare... ba chiar la documentarele cu crime din 80, 90 spuneau că prin LA luaseră avânt bordelurile și toată secțiunea asta cu vânzarea sexului. Sau acum au început întradevăr să le închidă? Adică mi-e greu să cred într-o țară ca America în secolul ăsta chiar nu ar exista așa ceva laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se mai poate ceva. Sunt 50 și ceva de state, fiecare cu legislația lui.
Am citit acum. Doar in Nevada e legal, dar și acolo doar în 9 counties ( județe, comitate).

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Chiar interesantă informație happy Mulțumesc!

38 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca te referi la SUA. Țara tuturor posibilitatilor. Cel putin asa i se spunea cu ani in urma.

| RAY a răspuns:

Este ca Grecia antica înainte de creștinism, o tara libera, democratica diverstificata cu persoane cu creier care ți au dezvoltat inteligenta și creativitatea

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

America a fost democratica pana in anii '60, '70, dupa care o data cu trecerea anilor s-a indreptat usor spre comunism, au inceput sa apara tot mai multe partide de stanga, elitele au intrat in politica si au pus mana pe putere si anume fratii koch si altii ca ei, de aici cenzuri la greu si drepturi doar pentru minoritati.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Și în Grecia minoritățile erau acceptate, doar ca sper sa nu câștige un fanatic religios alegerile ca și acolo e plin de biserici și mulți fanatici, din păcate trăim la extreme în loc sa cautam un echilibru în mijloc, de asta e bine sa studiam filozofia greaca ca ei sau gândit și la asta

suntserios
| suntserios a răspuns:

America e o zona geografica foarte mare, care cuprinde 2 continente foarte mari... asta ar fi particularitatea ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Jandarmii lumii. Deocamdată.

| Dismally a răspuns:

Nu e mare diferenta daca o compari cu restul tarilor civilizate. Au sistemul medical diferit si foarte prost, la fel si cu cel de invatamant adica vei ramane dator pe viata dupa ce faci o facultate acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Este buna la capitalism si facut bani, deschidere de business-uri in orice industrii vrei. Practic, in America ai posibilitatea sa faci orice cand e vorba de asta. Exista oportunitati bune de munca, si universitati bune (partea negativa a universitatilor este faptul ca nu sunt affordable. Majoritatea tinerilor se ingroapa in datorii).
De asemenea e o tara frumoasa de vizitat, are 2 oceane, munti, parcuri nationale, lacuri, rezervatii naturale, insule etc. Intodeauna vei gasi ceva de facut. America e mama entertainment-ului global, si asta ar putea sa fie important pentru oamenii care vor sa faca entertainment. Oamenii sunt majoritatea foarte prietenosi si pozitivi. Diversitatea este incredibila, gasesti orice nationalitate, rasa, etnie, religie.

Dar are si parti negative: nivelul de trai este mai slab decat in Europa (ma refer la work life balance). Chiar daca in America sunt teoretic mai multi milionari si miliardari decat in Europa, restul oamenilor se ingroapa in datorii sa-si plateasca o vizita la doctor si nici nu primesc zile de concediu platite anual (nu toti. de exemplu in industria Tech exista beneficii mult mai bine pentru angajati decat in alte industrii. La nivel federal nu este o lege care sa oblige companiile sa ofere un numar de saptamani de concediu platite, acest lucru ramane la latitudinea fiecarui angajator. Majoritatea ofera 2 saptamani pe an, pe cand in Europa avem vreo 5 in medie). Oamenii muncesc foarte mult, am lucrat si eu in America si am vazut chestiile astea cu ochii mei. In schimb in Europa stam foarte bine la capitolul work life balance si healthcare. Exista o problema foarte mare cu drogurile si homelessness din pacate, si cu violenta de toate felurile. In 2017 statisticile arata ca erau in jur de 550, 000 de oameni homeless in America. Daca nimeresti intr-un cartier mai periculos e ceva obisnuit sa auzi impuscaturi zilnic pe strada. In unele scoli, copiii invata de mici cum sa se protejeze in cazul in care un nebun intra cu arma semiautomata sa-i omoare (au active shooter drills).
Mancarea este mult mai procesata decat in Europa, cu mai mult zahar si mai multe chimicale. Exista ingrediente din mancarea lor care in Europa sunt interzise. Din nou, statistic vorbind. Bineinteles ca exista si mancare sanatoasa, dar alimentele procesate au mai mult zahar decat e permis la noi in UE. Sistemul lor privat de sanatate ii obliga pe oameni sa plateasca foarte multi bani pe asigurari, multi oameni nici macar nu suna la Ambulanta daca au o urgenta fiindca costa foarte mult, spre deosebire de Europa unde avem universal healthcare.

| relian a răspuns (pentru haileewatson):

Bati cimpii laughing ai muncit si tu prin america, iauzi, cand, unde anume?
Deci americanii au un nivel de trai mai slab decat europenii, aia da, cu asta ai rupt gura tirgului laughing
Vorbiti doara sa sa va aflati in treaba? Nu ti se plateste concediu, asa spui tu sau ai auzit la radio sant? Afla ca atit firmele private, dar mai ales cele guvernamentale platesc zile de concediu, adica toata lumea plateste zile de concendiu.

Ba mai mult, indiferent ca esti la privat sau la guvern, ai zile de sick day, adica ai un nr de zile in care poti sta acasa si sa fii platit. De exemplu te trezesti si te simti naspa, nu te simti in toane bune, suni si spui ca vrei sick day, stai acasa si esti platit.
Nu stiu exact cate zile pe luna, dar ai drfeptul la cel putin 3-5 zile genul asta.
Bine ca daca tu chiar te folosesti luna de luna de zile genul asta si cauti sa faci asta fara sa ai probleme, aia or sa vada, te matura in timp laughing deci stai acasa daca intr-adevar ai o problema, nu stai ca lasa ca am dreptu.
Nu se cere nimic de la medic pentru astfel de zile.
Concediile se platesc, zile de sarbatoare se platesc.De exemplu vine o sarbatoare, vorbim aici de sarbatorile legale de aici, daca cade in cursul sapatmanii oamenii stau acasa si sunt platiti.

Daca sa zicem este o sarbatoare si cade simbata, sau dumineca, ti se da luni sau in alta zi liber si platit laughing

Ei cum suna? Stiai despre chestiile astea? Ai spus ca ai lucrat pe aici, cum de nu stii chestii banale, de ce spui numa bazaconii, minciuni?

Homeless, tu stii cine sunt acei oameni, ai vorbit tu personal cu ei, stii tu de ce stau aia pe strada? Uite ca nici asta nu stii. Aia stau pe strada ca aia vor, nu stau asa ca nu ar avea de munca, sau mai stiu eu ce alt motiv.
Ai auzit, vazut persoane care pur si simplu refuza sa munceasca? Nu ai vazut, nu ai auzit macar, ca de ai fi auzit, atunci nu ai mai fi spus ca in america sunt nu stiu cate sute de mii, de fapt prin aia ai vrut sa arati altceva, ca nu-s joburi ca uite oam, enii cum ajung laughing
Total fals ce spui. Homeless aia asa vor ei sa stea. Daca iei unu de ala ii dai o casa, ii dai de toate, o sa-l vezi tot pe strada laughing
Copii invata la scoala cum sa se apere de arme semiautomate laughing dar de ce nu invata sa se apere de arme automate?
De unde stiui tu ca nu vine un nebun cu arma automata? Ala care spui tu ca vine cu arma semiautomata, de fapt ala e dus cu pluta, deci ala nu are acea arma legal, o cumparat-o ilegal, iar daca cumperi ilegal, poti cumpara automata, de ce ai bagat-o pe aia cu semiautomata numa tu stii.
Ai avut tu copii aici in america si asa au spus ca is invatati la scoala? Uite ca eu am un prieten si are 2 copii, uneori merg sa-i iau, cand ala nu are timp, mai vorbesc cu ei, intreb asa chestii sa vad cum este scoala la ei, nu-i invata ce povesti spui tu de arme automate sau semiautomate laughing

Mincarea mai procesata? Btai cimpii, aici gasesti orice si oricum, absolut. Mai procesata ce inseamna la tine? Gasesti orice, cum am spus de toate tipurile, de la animale, pasari crescute in ferme in interior, la de alea crescute pe afara pe cimp si etc, la celasi magazin gasesti absolut orice.
Referitor la ce spui tu de ingrediente, afla ca aici e mai strict, legile is mai stricte comparativ cu europa la substantele ce se folosesc in alimentatie si alte domenii.
Deci tu spui tocmai invers, de unde ai informatia asta numa tu stii.
Ba daca ajungi prin California, acolo e jale, aia is si mai stricti la orice. Din cauza lor pe orice produs se scrie, pentru 50 state sau cate state exceptie california laughing la aia totu trebuie sa fie numa asa cum cer ei.

Nu stau sa iti arat, ori sa iti spun, eu spun ce este pe aici, aici locuiesc de ani buni si sincer, Europa e fix pix la orice compatrativ cu America.
Am intilnit germani, i-am intrebat ce cauta aici laughing au spus cum ce cauta, aici e tara lor. Zic pai Germania, Europa, au zis asta e tara noastra nu aia laughing si era de asta nascut in Germania.

Intreaba-ma pe mine cum este aici. A venit sora mea care locuieste si este casatorita cu un italian aici, si a zis wow, i-a placut f mult, sar muta dar nu vrea italianu ei sa vie aici.

Nu zic ca aici e raiu pe pamint, dar e mai bine decat in Europa, iti spun eu care am fost si prin Europa, Italia, Franta, Germania, asa ca lasa sa vorbeasca unia care au fost si pot sa compare.

Daca vrei sa iti arat si video, sau cum doresti tu, sunt pe aici, spune ce vrei sa iti dovedesc, iti arat, dovezi clare nu povesti.

| iulia0514 a răspuns:

Cu absolut nimic! Poate este diferita din simplu fapt ca în majoritatea tarilor poți dormi fără arma sub pernahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum 30 de ani era coadă la ambasada Americii din București.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Săracii oameni.
Mă bucur c-au plecat și trăiesc unde și-au dorit ei

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Din 9 băieți care eram în 1989 pe strada mea au plecat 8 cu familiile lor.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă bucur pentru ei c-au scăpat.
Europenii au fost foarte nedrepți cu minoritatea Evreiască

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu nimic, America este ceea ce e azi datorita tarilor pe care le-a invadat. Sa nu mai spun ca in al doilea razboi mondial ei nu au fost afectati teritorial.

| bbb0 a răspuns:

Exista foarte multe posibilități pe care nu le gasesti in toate țările, din păcate