| LanguageMaster a întrebat:

Complicitate și instigare sunt considerate infracțiuni?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Complicitatea si instigarea nu sunt infractiuni ci forme de participatie la infractiuni, respectiv complicele si instigatorul sunt participanti la infractiune, alaturi de autor si coautor, asa cum ti-am spus la o intrebare anterioara.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta cum le-ai considera fapte bune, de ajutorare a infractorului?

| darrio2007 a răspuns (pentru sadrian46):

In cazul justitiei din Romania, probabil că da. Asa poate crede el.

| dannyel86 a răspuns:

Aici e vorba de participatia penala.
Intr-o infractiune, poti fi autor, coautor, complice, instigator.
E vorba de calitatea pe care o poate avea o persoana atunci cand savarseste o fapta penala.

| Donsavas a răspuns:

Da.