| LanguageMaster a întrebat:

Concubinajul este interzis de legea din România?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este interzis, dimpotriva este acceptat si poate avea unele urmari, respectiv in privinta paternitatii fata de tata, atunci cand parintii biologici nu sunt casatoriti.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu e interzis, nici daca esti casatorit. big grin

| Yurisa a răspuns:

Nu este interzis, dar concubinii nu sunt considerati "membrii de familie", nu prezinta avantaje dpdv civil cu privire la patrimoniu de exemplu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Concubinajul e interzis de Dumnezeu, numai in cazul asta ar fi interzis. E pacat sa traiesti cu cineva fara a fi casatoriti in fata lui Dumnezeu. Cununia este una dintre cele 7 taine, nu e doar o joaca.

| awspam a răspuns (pentru anonim_4396):

Mars mah cu legile lu dumnezeu tau. voi crestini muriti de foame de prosti ce sunteti.la fel si divortul este un pacat, iar daca dupa 5 ani se apuca de baut si o bate ce ar fi trebuit sa faca o femeie? sa isi accepte soarta? daca nu o iubeste pe femeie sau nu il iubeste pentru ce ia unit dumnezeu? ca sa isi bata joc de ei? vai de capul lui de prea sfintit
tine ti religia la tine in casa, poate la tine e lapte si miere,
ori ce om e liber sa faca ce vrea el, parerea mea atata timp cat nu isi bate joc de copii daca are
sunt traseiste care se culca pentru bani, pentru a pune mancare la copii pe masa, bine ca ai ajuns tu sa judeci

Răspuns utilizator avertizat