| bnadrian a întrebat:

Concurs legal?
Vreau sa pun cutii cu bani in locuri publice gen parcuri etc si prin asta sa imi adun abonati la pagina de Facebook. Este legal ce fac sau sa ma opresc?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Cutii cu bani". Cu doi "i". Cu banii tai faci ce vrei dar nu vei castiga nimic. Iti vor fi luati banii si si vor rade de tine.

| darrio2007 a răspuns:

O mare porcarie! Esti chiar asa de ahtiat dupa abonati pe Fb? Crezi ca iti tin de foame prietenii astia?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i legal si nici sanatos sa faci asa ceva.
Nu poti pretinde nimanui bani, cand nu prestezi nici o munca/serviciu pentru altii.
In plus, FaceBookul nu este al tau, este al companiei americane Face Book, care iti permite sa-l folosesti.
Legal, daca strangi bani pentru FaceBook, ar trebuie sa-i donezi la Facebook. Implicatiile legale sunt foarte seriose si nimeni nu se complica, putand sa faca puscarie pentru inselatorie, frauda samd.

| Rotazi a răspuns:

Adica tu vrei sa-ti cumperi niste abonati. Mai bine opreste-te. Ce garantie ai ca cei ce iti iau banii se vor abona la pagina ta?

| bnadrian explică:

Imi cer scuze pentru greseala gramaticala. Ca sa dau mai multe detalii despre concursul pe care vreau da il fac: Vreau sa pun in locuri publice si care nu aduc pericol participantilor, niste cutii, o cutie cu 5 RON de exemplu. In ea sa pun si un cod din 4 cifre iar cine trimite codul la pagina mea de Facebook castiga 3 indicii pentru urmatoarea cutie pe care o sa o pun. Tot in pagina de Facebook vreau sa fac fotografii in care sa ilustrez zona exacta in care se gasesc cutiile. Astept raspunsuri sincere daca e buna, dar mai ales legala ideea mea. Eu nu fac nimic decat ca dau bani la altii si in schimb poate asa imi creste comunitatea.