| anonim_4396 a întrebat:

Conducatorii care au mai putin de un an de practica nu au voie sa conduca autoturisme cat b cu motor mai mare de 1600 cmc?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutera actuala nu interzice aceasta, posesorii de permis de conducere de categoria B au voie sa conduca arice autovehicul care se incadreaza in aceasta categorie, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"f)categoria B:
1.autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2.ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista asa ceva in legislatia din Romania

| mihai69 a răspuns:

La noi, nu.

| Frank51 a răspuns:

A funcționat așa glumă eșuată la tine?

| andreidmbm a răspuns:

Singurele limitări care se fac în cazul conducătorilor de categoria B la mai puțin de un an de experiență este viteza limitată. În rest, poți să conduci și mașină cu motor de 3000.

Spor și atenție la drum. + un mic sfat: când ești la volan, să lași telefonul deoparte.