Întrebare recomandată | LanguageMaster a întrebat:

Conform codului penal, dronele necesită o autorizare pentru a le deține sau folosi?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dronele sub 0, 5 Kg nu necesita inregistrare si nu este necesara obtinerea autorizatiei de filmare/foto in spatiul extraurban. Celelalte trebuie inregistrate si se cere autorizatie de zbor. N-ai voie sa le folosesti in anumite locuri (aeroporturi, locuri aglomerate, etc).
http://www.caa.ro/supervizare/operare-uav-uas

1 răspuns:
| dolceromania a răspuns:

Este ceva in lucru deocamdata este interzis folosirea lor in apropiere de aeroporturi, unitati militare, dar legea este in lucru nu prevede exact cele mentionate!