| LanguageMaster a întrebat:

Conform legii, ce bunuri comune dobândesc soții prin căsătorie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin faptul casatoriei sotii nu dobandesc nici un bun comun. Abia dupa casatorie dobandesc bunuri comune, incepand cu darurile de la starea civila sau de la nunta, continuand cu celelalte bunuri dobandite pe perioada casatoriei.
Exceptie fac bunurile dobandite prin mostenire si prin donatie, daca donatia a fost facuta numai unui sot, acestea sunt bunuri proprii.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Daca ar dobandi bunuri prin casatorie, nu ar mai exista celibatari. Prin casatorie, sotii nu dobandesc nici un bun comun. Nimic. Zero.

| BabyThisIsMe a răspuns:

Daca sunt casatoriti in regimul legal normal de comunitate, bunurile cumparate in timpul casatoriei sunt bunuri in devalmasie ( comune, dar nu pe cote parti). Bunurile pe care fiecare le are de dinainte sunt intr-o masa patrimoniala diferita, proprie fiecaruia.

| BabyThisIsMe a răspuns:

Plus ca daca unul dintre soti mosteneste ceva, mostenirea va intra numai in masa patrimoniala proprie a lui, la fel si bunurile personale.