Întrebare recomandată | MCSOMI a întrebat:

Contestare/rejudecare succesiune
Buna ziua!
In urma succesiunii, mie imi revine casa, iar pamantul de sub ea altcuiva.
Nu reprezinta acesta un aspect pe care instanta de judecta l-a omis si care genereaza in acest caz un conflict de drept de posesie?
Pot contesta si implicit repara printr-o anumita forma legala acest aspect?
Cum?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Instanta n-a omis nimic, poate sa fi pronuntat o hotarare gresita, daca nu a tinut cont de probele administrate sau prevederile legale. Hotararea poate fi atacata la instanta superioara, cu calea de atac prevazuta in hotararea instantei de fond.
De altfel hotararea poate fi corecta, in situatia ca proprietarul a construit casa pe un teren proprietatea altuia si proprietarul terenului l-a revendicat.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Află cine este proprietarul pamantul. Poate ca este al primariei, concesionat pe o perioada de cativa ani.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cunosc un caz in care soțul a divorțat de sotie si la împărțirea bunurilor sotia a primit jumătate din casa dar nu si pământul de sub ea. Casa a primit-o pentru ca au construit-o împreună cu soțul dar pe pământul soțului moștenit de la părinții lui. Fosta sotie este obligata de instanță sa plătească lunar tot restul vieții o chirie pentru pământul aflat sub casa + pentru o fâșie de pământ care i-a fost stabilita pentru acces la casa de la poarta pana la intrarea in casa.