| madalyna801511 a întrebat:

Copiii minori au nevoie de pasaport pentru a calatori cu avionul din Romania spre Germania?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca nu au 14 ani si carte de identitate. Daca nu calatoresc cu ambii parinti au nevoie si de o declaratie notariala autentica, prin care parintii isi dau acordul sa plece in Germania si indica un insotitor major, poate fi si personalul de bord de pe avion. Daca sunt insotiti de un parinte au nevoie de declaratia celuilalt parinte. Numai bine!

2 răspunsuri:
| Raiden a răspuns:

Copil minor insemnand? ce varsta?
Ai buletin? Daca ai buletin nu ai nevoie de pasaport, doar de buletin si de procura notariala facuta de ambii parinti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, au nevoie de imputernicire de la parinti daca nu merg insotiti de ambii parinti