| LanguageMaster a întrebat:

Copilul unui patron poate avea împuternicire să facă el angajări şi să semneze contracte de muncă?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca e major, are imputernicire si pregatirea necesara.

| Bondarel99 a răspuns:

Daca ii da patronul imputernicire poate sa faca ce vrea el.

| cristimihailov a răspuns:

Din ce stiam daca are imputernicirea scrisa atunci cine i-a dat-o recunoaste faptele juniorului ca fiind ale lui.

Juniorul nu este imputernicit sa faca mai mult decat scrie in imputernicire.

De asemenea juniorul trebuie sa aiba minim 18 ani.

In aceste conditii, da.

| LanguageMaster explică (pentru cristimihailov):

De ce trebuie să aibă minim 18 ani?

| cristimihailov a răspuns (pentru LanguageMaster):

Pentru ca poate sa semneze lucruri care nu sunt in sfera lui de activitate sau de exemplu sa contracteze creante si sa nu poata sa raspunda penal.

Ex: semneaza un contract, ia marfa si o vinde si banii ii baga in buzunar. Nefiind major nu va putea sa raspunda penal.