| sdws77 a întrebat:

Cred ca mi-au fost incalcate drepturile. Am vrut sa trimit un Snap unor prieteni, cu locul unde ma aflu, iar in peisaj (mai exact in spatele autobuzului) aparea una din dubele albastre ale controlorilor de bilete, care urmau sa urce in acelasi autobuz cu mine. Le-am prezentat titlul de calatorie, era valabil si nu a fost nici o problema. Totusi, unul dintre controlori s-a uitat pe telefonul meu, a vazut ca in Snap aparea duba albastra si mi-a zis "Ba, vrei sa te dau in judecata?". Lucru ridicol, deoarece:

1. In Snap-ul meu nu erau vizibile fetele nimanui (deci nu se poate spune ca am violat vreo regula de bun simt), iar numarul de inmatriculare al dubei albastre nu era vizibil in poza (era acoperit de partea din spate a autobuzului).

2. Poza, fiind facuta pe domeniu public si necontinand absolut nimic compromitator pentru imaginea cuiva era realizata in mod 100% legal, asadar abordarea violenta a controlorului cu "Ba, vrei sa te dau in judecata" este total nejustificata.

Dar lucrurile nu se opresc aici. Unul dintre controlori mi-a violat proprietatea personala, m-a fortat sa sterg Snap-ul, iar apoi altul a intrat in vorba cu o calatoare si au inceput sa ma barfeasca cu voce tare, lucru pe care il consider defaimare la adresa mea, punandu-ma intr-o lumina de impostor in fata tuturor calatorilor, cu toate ca ma aflam in totala legalitate. Amenintarile au continuat pana la coborarea controlorilor din autobuz. Eu nu i-am insultat pe controlori, doar comportamentul meu devenise sfidator, din cauza abuzurilor care mi-au fost facute (ar fi fost culmea sa le fiu recunoscator controlorilor pentru ce mi-au facut).

Un prieten mi-a povestit ca a patit acelasi lucru, deci abuzul este la ordinea zilei.

Vreau sa stiu cu siguranta daca:

1. Mi-au fost incalcate drepturile;
2. Daca as avea dreptate in instanta, pentru defaimare si violare a drepturilor si a proprietatii private.

Va rog fara cearta, se poate civilizat

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta controlorilor poate fi considerata ca infractiunea de lovire sau alte violente si poti face plangere penala, bineinteles daca poti prezenta dovezi in sensul celor afirmate de tine.
Nu trebuia sa stergi poza, nu te puteau obliga si nu aveau de ce sa te dea in judecata. Totusi stergerea nu inseamna incalcarea niciunui drept sau a proprietatii private, avand in vedere ca tu ai sters-o.

| sdws77 explică (pentru Ioandelasal):

Dovada o am, sunt camerele de filmat in toate autobuzele. Si cred ca pot recupera poza cu un soft anume.

Bula
| Bula a răspuns:

Eu, in locul tau, as fi fodt apasat pe butonul de inregistrare, sa am dovada comportamentului lor.
Cu inregistrarea puteam sa depun plangere penala impotriva controlorului, iar ca parte vatamata ii ceream ca dauna morala sa plateasca publicarea sentintei in regim de publicitate, in cel putin 3 cotidiane + 1 leu despagubire. tongue

| sdws77 explică (pentru Bula):

Pai da, dar el m-a inghesuit si m-a obligat sa o sterg. Avem camere de luat vederi in autobuze, deci am dovezi in sensul acesta.

| Bula a răspuns (pentru sdws77):

Ma indoiesc, ca firma de autobuze sa-ti dea inregistrarile camerelor, daca este vorba chiar de controlorii lor.
Dar incearca, poate totusi vei avea succes. Sunet tot nu vei avea, deci nu vei avea dovada ce ti-a zis individul.
Asa ca, in lipsa unor dovezi induitabile, ai sanse minime sa ai castig de cauza, daca le reclami.

| sdws77 explică (pentru Bula):

Sper sa se vada macar ca m-a inghesuit, voi face tot posibilul sa am castig de cauza.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"Totusi, unul dintre controlori s-a uitat pe telefonul meu"

De ce i-ai permis asta? Atat de tare te-a intimidat?

| sdws77 explică (pentru floresdemayo):

S-a "infundat" in mine si a vazut ce aveam pe ecranul de la telefon

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Da, nu trebuia sa stergi nimic de pe telefon si sa chemi politia. Legat de defaimare, haha. Sa nu exageram.
2. Violarea drepturilor bla bla... poate ca da. Defaimare, sa fim seriosi.

| sdws77 explică (pentru GabiDumitrescu):

Din fericire am recuperat poza. Am exagerat, posibil, dar asta tot incalcare de drepturi e si vreau sa fac tot posibilul pentru a obtine pedepsirea individului, trebuie sa se invete minte happy

| Sn4k3 a răspuns:

N-avea ce sa-ti faca, eu in locul tau nici nu-l bagam in seama. Nici nu mai zic sa ma afund in prostii de astea de la un lucru de genul laughing.

| sdws77 explică (pentru Sn4k3):

Stiu ce zici, dar el se baga in mine si insista sterg poza. Plus, tupeul lui extraordinar m-a aprins, dar m-am abtinut sa il insult.

| Alfred0703 a răspuns:

Eu chemam politia. Aveai bilet/abonament valabil asa ca nu mai aveau ce discuta cu tine.

| sdws77 explică (pentru Alfred0703):

De acord, si eu cred ca trebuia sa fac asta. Dar oricum, o sa i sun luni sa le fac reclamatie, daca nu coopereaza recurg la politie.

| Rd79 a răspuns:

Nu inteleg de ce ai acceptat sa stergi poza. Trebuia sa-i zici: Da, hai da-ma in judecata, abia astept happy

| sdws77 explică (pentru Rd79):

Eram presat si am sters-o. Acum regret. Am incercat sa ii explic ca era tot dreptul meu, dar el o dadea inainte pe "ba te dau in judecata"

| Ionut231312 a răspuns:

Daca controlorul a pus mana pe tine, ai tot dreptul sa ii aplici un pumn.(se numeste autoaparare, si cum controlorul ti-a incalcat spatiul personal, si-a facut-o cu mana lui)

In alta ordine de idei, nu are cum sa te dea in judecata doar cu atat( avand in vedere ca este snap si nu are poza drept dovada) afirmatiile lui sunt total INUTILE.

| sdws77 explică (pentru Ionut231312):

Nu m-a atins cu mana, dar s-a bagat in mine si m-a inghesuit.

| Ionut231312 a răspuns (pentru sdws77):

Tot te-a atins.

| sdws77 explică:

Deci teoretic as putea sa-l dau in judecata, pentru toate cele insumate mai sus?

| sdws77 explică:

Am recuperat poza cu pricina, iar avand in vedere ca am un martor si probele surprinse de camerele de filmat din autobuz, dispun de toate probele necesare.

Credeti ca as putea obtine o despagubire pentru acest abuz si privare de drepturi? Daca da, cam ce as putea obtine?