| raspa a întrebat:

Credeti ca Ceausesc a fost impuscat cu adevarat?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Tu crezi ca traieste si acum? In sfarsit (azi) am dezlegat si eu notiunea de -comunist-. fac, om egoist care e in stare sa incalce principiile morale ale celorlalti doar, doar sa se imbogateasca siesi. Vazusem niste secvente din executarea lui (cand l-au pus la zid, l-au legat la ochi) mi-ar fi placut sa conduca si atunci cand m-am nascut eu. Da, a fost impuscat, si prietenul lui, Iliescu, nu a facut absolut nimic sa impiedice asta. Si cine crezi ca a luat puterea dupa? Iliescu, si acum cine crezi ca vrea s-o ia? Geoana.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Desi imprejurarile sunt incerte si pline de semne de intrebare, sunt sigur ca a nu a supravietuit evenimentelor, chiar daca ceea ce am vazut noi poate fi o facatura.
@Cami - esti sigura ca ai vazut secventa in care a fost pus la zid si legat la ochi? Eu am vazut doar cum ii legau pe amandoi la maini cu niste sfori, apoi niste rafale ridicand un nor de praf, iar in final doua cadavre cu putin sange in jur, chiar ciudat de putin. Atat de putin incat nici macar nu le pata hainele, desi se spune ca au fost ciuruiti cu cel putin patru AKM-uri, pe foc automat.

regis
| regis a răspuns:

Completare tot pentru Cami: Ai o memorie buna. Iliescu a luat puterea, asa cum spui, dar nu singur, ci ajutat de altii. Un ajutor deosebit a primit si de la un tip in pulover, ajuns absolut intamplator acolo si recompensat pentru asta cu functia de prim-ministru. Din echipa lui facea parte si un ministru al transporturilor, se pare destul de credincios lui, din moment ce l-a urmat atunci cand s-a desprins de tatuc. Bine, ulterior s-a dovedit ca era doar o vipera crescuta la san, dar astazi e sprijinit de un partid cu un trecut la fel de fesenistic precum sigla cu care a pornit la drum.

regis
| regis a răspuns:

@cami - nu sunt pro-Geoana. Am spus si prin alte locuri ca votez cu Remus Cernea in primul tur si stiu cu cine voi vota si in al doilea.
Pe scurt este vorba de faptul ca PD-L este de fapt desprins din FSN, ba mai mult, a plecat cu tot cu sigla (trandafirul), deci este urmasul FSN-ului. Basescu a ajuns mare om politic si ministru al transporturilor sub aripa lui Petre Roman, al doilea om dupa Iliescu. Deci nu doar Iliescu a luat puterea dupa, ci si Roman si Basescu.
Antonescu a sesizat inca ceva, ca Base a fost coleg cu Iliescu, insa nu in FSN, ci in PCR... Asa ca ar fi cazul sa ne slabeasca cu textele astea.
Dar esential era raspunsul cu privire la executia ceausestilor. Chiar ai vazut o secventa in care erau pusi la zid si legati la ochi?

cami
| cami a răspuns:

@regis, m-ai invartit, ametit de tot. Sunt cam frageda, pana la urma esti pro Geoana, nu?

| carminaburana43 a răspuns:

Da...sunt convinsa.

| Sara a răspuns:

Vai Doamne, vrei sa se rasuceasca acum in mormant. Nu a fost impuscat, conduce Romania din umbra laughing Daca ar vedea ce se intampla aici, acum laughing ar mai muri o data. Sunt convinsa ca e impushcat si se odihneste in Ghencea!

| alex555 a răspuns:

Nustu, cauta-l si tu prin cimitire si intreaba-l laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
... nu a fost doar gâdilat nițel pe la coaste...
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuj mah da sunt de acord cu Sara daca ar vedea ce se intampla in Romanialaughinglaughing nu ar muri odat ci de 2, 3 ori laughinglaughinghee hee. Poi oricum acu doarme prin groapa cainilor d la Dinamorolling on the floor