| calubalan a întrebat:

Credeti ca "dusul rece" numit Schengen va schimba ceva în strategiile politicii noastre - externe si/sau interne? http://ht.ly/3AXY6

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Calubalan, eu nu pot pretinde ca sunt o foarte buna cunoscatoare a strategiilor de orice fel; dar de catva timp sunt intr-o stare confuza pe care o marturisesc, iata, public, si tocmai tie, chiar daca mai mult ai intrebat decat ai raspuns pe site, deci nu-mi dau seama care este atitudinea ta. Dar marturisesc ca sunt extrem de nefericita de tot ceea ce se intampla la noi, cu noi, in ultima vreme.Marturisesc ca am votat cu portocaliii, am avut incredere in Basescu si am asteptat foarte mult dela el; si vad acum, pe toate canalele de informatie stiri despre dispretul unui Sarkozy, al unui Berlusconi pentru presedintele nostru si nu pot sa nu ma intreb:daca este presedintele unui popor, daca pe noi ne reprezinta acest om, oare dispretul despre care atat de apasat vorbesc gazetarii, se adreseaza omului sau poporului pe care-l reprezina? Ar trebui sa fim noi recunoscatori lui Sarkozy, sau altora daca ne dispretuiesc presedintele? Trebuie sa-l blamam la randu-ne numai fiindca altii au abandonat regulile manierelor diplomatice in politica internationala? As vrea sa fiu bine inteleasa:Basescu m-a dezamagit mai mult decat pe altii fiindca eu chiar am avut incredere in el; dar cu ce drept un Cristian Tudor Popescu il trateaza ca pe ultimul om, cand el insusi n-a fost in stare sa administreze un simplu ziar? Si ma intreb:oare reactia lui Sarkozy si a altor personalitati europene nu este cumva un act de pedeapsa pentru indrazneala lui Basescu de a-si propune si a reusi sa aduca la Bucuresti acum cativa ani pe presdintele american si pe cel rus si sa se intretina amical cu ei declarand zona Marii Negre spatiu esential in politica externa a lumii? Oare acest "dus rece"cum il numesti tu nu este un gest de represiune adresat unui popor care a indraznit sa promoveze o idee, alta decat cea a mai-marilor Europei? Te intreb pe tine si pe toti cei ce-ti vor citi intrebarea.Cu siguranta avem o clasa politica incompetenta, inadmisibil de favorabila doar intereselor proprii si care nu-si poate indeplini menirea, dar oare ar trebui sa stam mereu cu capetele plecate? Multa amaraciune e in inimea mea; si imi pare mai ales rau pentru toti tinerii plecati, doritori sa-si afirme insusiri pe care chiar le au, dar respinsi sau chiar dispretuiti doar pentru ca sunt romani. Iar atitudinea noastra de a ne alatura oprobiului castei de politicieni europeni e una care ajuta cu ceva modul in care ne impunem in constiinta lumii? Sa fie aceasta atitudine de autoflagelare benefica cuiva? Sau suntem cu totii victimele unei manipulari in masa? Cine este indaratul unei atat de intense mediatizari a unor scene discutabile si care pot fi accesate oricand si de catre oricine? Intreb, nu afirm... Daca este cineva care are certitudini, pro sau contra, poate ar fi bine sa le expuna. TPU nu este un site specializat pe informatii exacte dar macar o opinie putem afla fara sa ne jignim unii pe altii.Pana la urma,"toti suntem romani, mai mult sau mai putin patrioti", vorba lui nenea Iancu...

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu va schimba nimic, pentru ca noi facem totul ca de obicei, dupa ureche. Pana si raspunsurile dure cu privire la achizitionarea de echipamente de securizare in punctele de control sau cu inchiderea ochilor la frontiera vestica nu trebuiau facute in public, cu atat mai mult cu cat nu suntem in masura din niciun punct de vedere sa dam cu pumnul in masa. Intr-adevar, nu este normal sa tot sarutam mana (ca sa nu zic altceva) marilor puteri, dar atata timp cat esti in situatia de rahat in care ne aflam noi astazi, nu poti sa te iei de piept cu marile puteri. PRima data trebuie sa iti rezolvi problemele interne, dupa care relatiile externe incep sa mearga de la sine. Prin atitudinea total nediplomatica pe care o adopta Base si ai lui, nu facem decat sa aratam ca nu putem oferi partenerului de discutie altceva decat emigranti ilegali, hoti si cersetori si ca urmare a acestei neputinte apelam la mijloace vecine cu santajul.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca nici Oceanul Inghetat de Nord n-ar schimba nimic. In ce? In strategii? Ti se pare tie ca ar fi vreo urma de strategie in politica din Romania?
Imi amintesc vag, din anii indepartati de scoala, ca, la fizica, era un experiment cu niste bucatele de staniol care se agitau bezmetice intr-un cilindru de sticla. Exact la alea ma duce gandul cand vad/aud "politicienii" romani.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu personal nici nu-mi doream să aderăm la Schengen aşa că puţin îmi pasă de ce efect va avea, dar mă îndoiesc că va avea vreunul.

April
| April a răspuns:

"...mai mult sau mai putin onesti"; scuze.

April
| April a răspuns:

Risc sa scriu un monolog, dar imi amintesc spusele unui Hrusciov, revoltat dar si ironic:"Mamaligarii astia nu sunt o natie, sunt o curva."E simptomatic, oare, faptul ca romanii l-au tradat pe Antonescu, l-au tradat pe Ceausescu si, iata, acum rad in rand cu un hun arogant de propriul lor presedinte? Desolidarizarea e tot ce putem produce? Nu va invit la o canonada de pietre ci la reflectie.Sincera.

| anad a răspuns:

Furtuna intr-un pahar cu apa, "dar ne vedem de-ale noastre aşa cum ştim noi".

| lplostonyou a răspuns:

Toti sunteti niste ``experti``si totusi cand au fost alegerile ati pus ``asa de bine``stampila aia ca o iesit presedinte un pirat, acum ``sa traiti bine``.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Romania e... ceva fara reactii, functionand pe principii extraterestre.Ma mir cum de nu ne-au trimis astia prin Africa sau chiar pe Marte.Nimeni,niciodata,nu va putea schimba ceva.

| Dj Boalca a răspuns:

Da.deja s-a creat un precedent, partea cea mai rea este ca acum exista dispute foarte aprinse intre parlamentarii din est cu cei din vest la Bruxelles

| Klepto a răspuns:

Era de asteptat ca Franta sa se opuna dupa ce a avut parte de mai multe vizite "rromanesti" si Germania este o putere si are un cuvant greu de spus si cred ca se cauta pretendenti compenti nu fix Romania care trebuie sa se imprumute de n-spe mii de ori sa plateasca salarii de 20. 000 RON la niste ratati care stiu doar sa ridice mana si dupa aia sa si-o baga inapoi in pantaloni.
Ce politica externa avem noi? Este cineva capabil sa fie diplomatul Romaniei? Ca Basescu si-a luat-o de la Sarcozy si a plecat cu coada intre picioare si nu a facut nimic.
Romania a devenit sclava tuturor(sa nu zic mai urat). NATO = baza militare in Constanta + trupe sa duca un razboi care nu este al nostru. UE = am ales sa devenit groapa nucleara a Europei si toate rezidurile vin aici.Nu prea avem cu ce sa ne mai prostituam si pentru Schengen.
Sincer nu prea avem ce cauta. Avantaje am avea dar nu prea avem ce sa dam in schimb.Deja multi romani isi rup spatele prin Germania si altii fac altele prin Franta.
Ne-am vandut tara si poporul pentru niste banuti in plus care ar trebui sa ii luam dar nu puteam ca nimeni nu face proiecte.