| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca este posibil sa inceapa al III-lea razboi mondial in urmatorii 5 ani, DA sau NU.
Ati fi de acord DA sau NU

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu cred.

| danbnz a răspuns:

NU cred ca e posibil. NU as fi de acord. NU vad sensul intrebarii!

| RAY a răspuns:

Nu,nu nie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ai impresia ca se supune la vot inceperea razboiului, sau care e scopul intrebarii?

| IIIshaneIII a răspuns (pentru suntserios):

Scopul intrebarii e sa vad ce parere au oameni de un razboi in conditiile in care se afla tara acum

| suntserios a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Tu ai intrebat daca am fi de accord sa inceapa al3lea razboi mondial, nu de ce ar face tara in conditiile astea

| IIIshaneIII a răspuns (pentru suntserios):

Exact asta am intrebat, si am pus intrebarea intr-un moment in care situatia nu e tocmai roz situatia tarii si mai ales situatia globla, si vreau sa aflu ce parere au oameni, se asteapta sa inceapa un razboi in perioada apropriata de maxim 5 ani, isi doresc asta? ex: alte forme de guvernare, vremuri noi etc.

| suntserios a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Cine e atat de tampit sa isi doreasca un razboi?

| IIIshaneIII a răspuns (pentru suntserios):

Asta nu am de unde sa stiu, dar sigur sunt destui tampiti altfel ele nu ar fi existat pana acum.

| Catrice a răspuns:

1. Da.
2. Nu.
3. Da.
4. Adevărat.
5. Fals.
6. Fals.
7. Adevărat.
8. Nu știu, e prea complicat.

| Frank51 a răspuns:

Este absurd. Nu.

| Bondarel99 a răspuns:

Unii ar spune ca a inceput deja, pe cale alimentara, pe cale farmaceutica...
E mai usor sa ne distruga lent decat sa arunce bomba happy

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Bondarel99):

Cred ca ai dreptate e cea mai sumbra varianta pentru noi

| Sn4k3 a răspuns:

DA sau NU

| johnnny123 a răspuns:

Deci ne întrebi dacă am fi de acord să înceapă al treilea război mondial?

Ce om întreg la minte își poate dori un război mondial, și ce om întreg la minte ar pune întrebarea asta?

Tu ai măcar cea mai vagă idee despre ce ar însemna un război mondial?

| IIIshaneIII a răspuns (pentru johnnny123):

O curiozitate, nu am zis ca ad dori razboi, ca la o,, basina,, ar zbura si casa mea si nu mi-ar conveni

| aXy99 a răspuns:

Nu si nu.

| Darkmagic a răspuns:

Nu cred ca e posibil, configuratia actuala a aliantelor militare nepermitand acest lucru, multi ani de la momentul "acum", incolo.
Argumente:
1. Aliante:
Avem Blocul SUA+NATO, slash, o ipotetica "alianta": Rusia-China-Iran, neconcluzionata de vreun act in genul Tratatului Nord Atlantic.
2. Pozitia:
Prin modul de organizare al NATO, SUA au o superpozitie in cazul incipient al unui razboi ce urmeaza sa devina mondial, "ceilalti" NU au o astfel de pozitie, Rusia pierzand acest atu, odata cu dizolvarea Tratatului de la Varsovia si retragerea armatelor si a armamentului strategic in interiorul granitelor sale.
3. Forta militara:
Daca te uiti pe imensa majoritate a statisticilor: (buget, nr de militari, nr de submarine, nr de portavioane, nave, etc), observi ca numai SUA singure, sunt peste toate aceste state, luate la un loc, prin urmare, daca ipoteticul "razboi mondial" nu devine rapid un "razboi nuclear", SUA singure bat "axa" Rusia-China-Iran, fara drept de apel.
3 bis
De ce nu se poate transforma un razboi conventional (fie el si mondial), intr-unul nuclear?
Pentru ca, de la Trinity (prima bomba nucleara testata), la Little Boy (prima bomba nucleara folosita)... terminand cu ogivele nucleare realizate de Coreea de Nord, TOATE armele nucleare au fost realizate pentru DESCURAJARE (punctual Coreea de Nord - pentru obtinerea de avantaje economice), si NU pentru o eventuala anihilare.

Concluzie:
Daca ai Pozitie si viteza de reactie, esti batut din start, de un stat care are o Superpozitie, si deci, o viteza de reactie superioara, acesta fiind un alt aspect care ar face ca un conflict sa NU se transforme intr-o conflagratie de nivel mondial, neavand timpul fizic efectiv necesar.

| Saveluc a răspuns:

Este o întrebare sau un sondaj? și indiferent cum te-ai adresat eu îți vin cu un răspuns clar și limpede. Niciodată nu v-a mai fi război cel puțin la noi in țara. Toți guvernanții mari și importanți ne țin in sforile lor și ne conduc exact așa cum vor. ei au ce lua de la noi ma refer la bogățiile țării. Care ar fi motivul sa înceapă vreun alt război?

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Saveluc):

Cred ca ai dreptate

| vjr1979 a răspuns:

Cred ca nici un om in toate mintile nu ar fi de acord cu razboiul, mai ales cu unul nuclear cum se prefigureaza a fi al treilea. E posibil sa inceapa, lumea sta pe un butoi cu pulbere.

| theforceofgood a răspuns:

E posibil să înceapă, e posibil să nu înceapă. De la începutul războiului rece și până astăzi se tot vehiculează că este posibil ca să fie declansat un al treilea zăzboi mondial în orice clipă. Oricum, un război mondial ar însemna să se folosească bombele atomice, bombe care astăzi sunt extrem de puternice, reusind să distrugă cu ajutorul radiațiilor totul pe o rază de sute de kilometri, fiecare mare-putere ar lansa cu toată forța atacuri nucleare împotriva inamicului, ceea ce ar culmina efectiv cu o ploaie de bombe atomice, ceear ce ar distruge viața pe pământ. Și nu stiu dacă ar mai fi posibil ca să mai supravețuiască ceva viu pe planetă. Această stare va mai dura o perioadă bună de timp, deoarece americanii dezvoltă, în secret noi tehnologii pe care noi nici nu le-am putea să le imaginăm vreodată (chiar se spune că ar avea tehnologie pentru următorii 500 de ani), care la un moment dat de dezvoltare, ar face armele rusilor total ineficiente, iar răzoiul ar trece la o etapă superioară de dezvoltare (ia în considerare faptul că bugetul oficial al armatei sua este de 700 miliarde dolari anul-cât următoarele 11 puteri ale lumii la un loc). Dar până atunci o să trăim într- stare permanentă de pericol pentru declansarea unui al treilea război mondial.

| aisamibag a răspuns:

Totul este posibil, deci da