| fcdsadsadsadsa a întrebat:

Credeți că există în Poliție ofițeri, agenți, polițiști care se ocupă cu ^treburi necurate^ adică polițiști care colaborează cu bande criminale, mafioți etc care pun la cale asasinate, crime, colaborări cu alte bande criminale sau cu mafioți etc?
Dacă da, care credeți că sunt țările unde, în general, Poliția e mână în mână cu bandele criminale, unde corupția este mare?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu numai ca cred, dar sunt sigur ca exista, de altfel au fost destule cazuri mediatizate si in care politisti au fost condamnati pentru diferite infractiuni, inclusiv legaturi cu interlopi.
Nu stiu si nu cred ca are importanta dar, din cate am citit, se pare ca in Mexic exista multe cazuri.

| mentholinks a răspuns:

Normal ca exista, in toate tarile. La cati politisti exista peste tot, platiti din bani publici, daca si-ar face toti treaba n-ar mai exista urma de infractor.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Exista! Si mai cred ca România este pe primul loc, numai ca se mușamalizează cazurile si nu se fac publice. Un exemplu: cazul traficului cu copii care s-a tărăgănat de Curtea de Apel Targu Mures pana s-a ajuns la prescriere. Si cand te gandesti ca judecatorul curtii de apel era o femeie!? Nu numai politia este implicata ci si justiția.