| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Credeti ca in viitor Romania va fi ajutata sa ajunga din urma occidentul adica sa creasca nivelul de trai, sa adopte mentalitatea din vest si sa isi piarda traditiile?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Noi mai avem traditii, fata de occident, maiavem sanse.
Inca la noi nu se transforma bisericile crestine in moschhe (ca in mari tari occidentale).
Tineretul ar fi menit sa duca mai departe traditiile generatiilor urmatoare, dar se pare ca sunt mai preocupati de social media de pe internet decat de obiceiurile satesti stramosesti.
Tot tineretul trebuie sa ridice si nivelul de trai.

Dar pentru toate astea ar trebui sa asculte mai atent de "batranii satului", care cunosc inca ce este o "sezatoare", cum se cresc animalele si legumele /fructele in conditii sanatoase...

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Propaganda e in mare parte pe gratis, bunastarea e pe valuta.

| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Da.
Cand (?) romanul va avea salarul in euro, atunci ii va incepe bunastarea.

| darrio2007 a răspuns:

Occidentul nu are interes ca Romania sa ajunga la standarde ridicate. Mai degraba sa fim mai jos ca sa putem fi datornici la altii. De ce crezi ca a fost „revolutia" din 89? Pentru ca am fost singura tara care nu mai era datoare la nimeni. Acum nu mai achitam datoriile nici intr-o mie de ani.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Mda, rupti in cu.r de foame, dormind in frig, cu securitatea la fiecare colt de strada, fara drept de vot... si de aia a fost revolutia. ca asa a vrut europa?

Ce ar obtine europa de la o tara saraca? E totusi ilogic sa spui ca cineva ar vrea sa tina o tara saraca pentru a scoate bani de la ea...

Iar voturile de cacao date de romani timp de 28 ani, nu occidentul le-a dat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Europa încearcă sa ne ajute, dar în guvern sunt niște idioți care ne vor în evul mediu unde voturile se cumpără mai ușor. Europa ne va ajuta, dar nu ne asteapta

| MadalinG99 a răspuns:

Mai sa stii ca la asta ma gandeam si eu, multi spun ca daca nu s-au pierdut pana acum nu se vor mai pierde nici de acum incolo. Dar noi generatia tanara am devenit destul de comozi, nivelul de trai din Romania greu va fi crescut.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru MadalinG99):

Eu cred ca o sa se piarda pentru ca Romania in viitor va fi altfel poate va ajunge ca occidentul daca va fi ajutata asa cum comunismul a facut sa dezvolte orasele un pic construind blocuri si uzine, fabrici dar uitand de comune (sate), nu stiu poate ca va fi altfel, totusi viitorul este in ceata.

| MadalinG99 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ai dreptate.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru MadalinG99):

Si sti de unde mi-am dat seama m-am uitat la asta https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru MadalinG99):

Romania e o tara moarta si distrusa.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru MadalinG99):

"El schimba vremurile si imprejurarile". (Daniel.2:21) iar liderii mondiali vor sa indeplineasca profetiile din biblie.

| MadalinG99 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ai perfecta dreptate din toate punctele de vedere.