| AlexDorinel a întrebat:

Credeți că la comportamentul nostru de acum, noi tinerii vom supraviețui mai mult decât părinții noștri?
Adică :
-ei mâncau toate bazaconiile,mâncau și de pe jos
-ei se juleau, alergau de dimineață până seara
-singura lor grijă era mâncarea și jucatul afara

Noi:
-avem de toate dar avem și mai multe griji
-mancam mai sănătos,avem mai multa igiena
-nu ne batem între noi, decât dacă e sa ne certăm, ne înjurăm prin telefon.

Eu sper ca intr-un final noi sa fim marii învingători dar cred că vom muri din cauza depresiei/stresului ce il vom avea pe la 40-50 de ani.

81 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca voi veti fii mai sanatosi decat parintii voastri, findca parintii vostri au mancat destula mancare organica pe vremea lui Ceasusescu, au mancat multe produse oraganice, mult mai multe decat mancati voi acum, care vin din strainatate, modificate genetic si pline de chimicale.
Pe vremuri, nu erau atatia copii cu tumori cerebrale sau cu cancere de plamani cum sunt azi.
Azi din cauza telefoanelor mobile, copii mici fac cancer la creier, iar cei care fumeaza si vapeaza chimicale, mor inainte de a atinge varsta maturitatii din cauza "gaurilor" provocate de vaparea chimica sau a tutunului, care provoaca cancere.
Este alarmant cat de multi copii pierdem in ziua de azi, din cauza "evolutiei" tehnologiei si a emanciparii prost intelese, bineinteels si a indolentei ca sa nu spun prostiei, parintilor care nu supravegheaza copii si chiar ei le ofera telefoane la varste mult prea mici, rascandu-le sanatatea copilasilor lor.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu are treaba mancarea organica si cea anorganica(multi scientisti sunt in debate asupra celor 2, si nu se poate spune care e cea mai sanatoasa), cel mai bine este ceva ce poate scapa de paraziti fara folosirea unor chimicale puternice.Cea organica e infestata de paraziti(pe langa gandaci, parazitii minusculi ce i poarta)
Telefonul nu este suficient de periculos incat sa produca cancer, soarele este mai periculos decat telefonul in aceasta privinta(https://www.cancerresearchuk.org/......r),aceasta afirmatie vine de la faptul ca telefonul are unde elecrtomagnetice, dar si tv ul are cuptorul cu microunde,radiul si nici unul nu produce cancer. plus ca cancer fac in marea majoritatea persoanele predispuse genetic daca nu foarte multe riscuri(adica pentru o persoane normala sa faca cancer ar fi nevoie de telefon,fumat de cateva tigari,mancare nesatoasa zilnic sau aproape zilnic,radiatie solara,aer poluat, radiatii X si putem spune ca are o sansa mare de a face cancer(sunt multe persoane care fumeaza pachete si au plamanii distrusi dar nu cancer),
O problema reala este urmatoarea: radiatia solara a dus la cresterea numarului de cazuri de cancer de piele,
populatia lumii este asa de aglomerata incat a crescut cu mult frecventa bolii(daca nu ma crezi acelasi lucru se intampla si la firmele de fast food atunci cand tin aglomerarea aceea de animale in un spatiu mic(nu e vorba de numar ci de numar de persoane pe spatiu, altfel nu s-ar consuma antibiotice pe gaini, si asta duce la alta problema:suprautilizarea antibioticelor pe bacterii produce bacterii rezistente care sunt si foarte puternice, cu multe efecte adverese mai grave, aceste bacterii vor duce la moartea medicinei moderne)
aerul se polueaza de la masini zilnic, sa nu uitam ca pana si nefumatorii pot face cancer, de la aerul acesta poluat, radiatia termica produce mutatii(incalzirea globala nu e prieten al omului nici aici)

| Violleta2022 a răspuns (pentru bookofknowledge):

Acum cativa ani, un mare neurochirurg din Australia, Teo Charlie, care a iesit pe postul national al televiziunii australiene si a tras un semnal de alarma asupra telefoanelor mobile si legatura directa cu cancerul la creier.
A spus si a insistat, sa nu se ai dea telefoane la copii micii, fiindca zilnic sunt descoperiti copilasi cu cancer la creier si singura explicatie este folosirea excesiva a telefonului. Evident nu doar copii mici fac cancer la cap ci si adultii care folosesc intens telefonul mobil.
Vezi acest video pana la sfarsit si vei intelege:
https://www.youtube.com/watch?v=_Cpn-Lnw9_U

| bookofknowledge a răspuns (pentru Violleta2022):

Https://www.youtube.com/watch?v=8HLtFv_KqoE
Priveste aceste video despre corelatie si cauzalitate, a am auzit chiar despre faptul ca este posibilitatea ca un metal ca aluminiul sa produca alzheimer, dar este marea problema asupra faptului ca nu se poate dovedii nimic, si nu am sa spun ca doar la aluminiu s-au facut studii.Lumea este prea poluata, adica uitate la cateva dintre factorii pentru cancer(se aplica la orice cancer, l-am luat de pe un site despre brain cancer):
https://www.healthline.com/health/brain-cancer#causes-and-risk-factors
increased age
long-term smoking(tinerii fumeaza in continuu si la o varsta frageda(uneori chiar 12 ani,imi spui mie ca nu intra la acea dublare)
exposure to pesticides, herbicides, and fertilizer(totul e pli de pesticide, am spus ca nu e bine nici cu nici fara, dar marea problema este faptul ca majoritea vietatilor devin rezistente si pesticidele din ce in ce mai puternice(aici este nevoie de o solutie de mijloc(in spital atunci cand bacteriile dejvolta rezistenta, antibioticul este pus pe lista neagra si nu e folosit cativa ani ca sa piarda acele bacterii rezistenta si se folosesc alte antibiotice, nu prea stiu cat va avea efect cu industria alimentara care arunca cu antibiotice in aer))
working with elements that can cause cancer, such as lead, plastic, rubber, petroleum, and some textiles(poate nu stiai dar plasticul e considerat cancerigen de unii cercetatori, desii este probabil sa fie o falsa cauzare)
having an Epstein-Barr virus infection, or mononucleosis(sunt cativa virusi care pot da cancer, cum e hepatita)
acum sa nu uitam si de faptul ca un cancer intra in sange si da alte forme de cancer(daca are cancer de piele poate face toate face cel de colon si de creier in scurt timp)
Apoi sa nu uitam de radiile puternice care produc multe tipuri de cancer.
Poate ca este o posibilitate catelefonul sa produca cancer dar cancerul la creier nu este asa de comun, sa nu uitam de o crestere cu 40 la suta la cancerul dee piele, toate tipurile de cancer au o rata cresucuta astazi(lumea nu e mai frumoasa, se repira mai mult C02 in loc de 02) pana si nivelul de 02, CO2 are un rol,acea dublare nu este din cauza telefonului,el doar a facut lucrurile mai rele,cu cateva procente probabil(si daca scientistii debate asupra acestui subiect e posibil sa fie un procent infim )
Nu exista niciodata singura explicatie in medicina, pentru un cancer,de la un organism slabit,pana la un virus, alimentatie,stil de viata,environment,poluare,genetica(cele mai multe cancere se mostenesc)
Insa este o problema si mai grava a telefonului, undele telefonului poate afecta capul spermatozoidului,ceea ce inseamna ca o persoana care isi tine telefonul tot timpul in buzunar,ar putea avea mici probleme cu fertilitatea, uite cat de usor se gasesc alti faptasi, sa nu uitam de greutate care are acelasi efect asupra fertilitatii, poate daca cautam gasim niste metale, medicina e plina de surprize cu cat stii mai mult cu atat de fapt stii mai putin, orice poate fi periculos fara sa stim, in medicina, nu mai stiu daca apar 1000 sau 10000 de infomatii noi in fiecare secunda(inclusiv reviewuri asupra informatiilor vechi).
Ceea ce incerc sa spun este ca telefonul este copil mic pe langa ceea ce se intampla, mai ales ca cancerul la creier nu este foarte des, in sens contrar:
https://www.news24.com/......r-20171102
Ar trebuii sa gasim ceva mai intai in fata incalzirii globale si al fumatului.

| Drimmero a răspuns:

De fapt e invers, acum e mancarea mai proasta ca oricand, ma rog, se fac excese de fel si fel de prostii, aici e punctul slab al generatiei actuale. Generatia din ziua de azi mi se pare mai trista, mai deprimata, mi-am intrebat parintii, rudele daca inainte cand erau tineri era tristete ca acum si au zis ca nu isi aduc aminte sa fi auzit de cazuri d-astea diagnosticate, adica sa stie sigur ca cineva e depresiv si alte probleme de genul. Stresul e de altfel mult mai mare acum o data cu evoluatia multor domenii, evolutia locurilor de munca, diversitatea lor, parca inainte traiau mai linistiti, viata parea putin mai simpla. Trebuie sa luam si in calcul mediul inconjurator ca s-a modificat, clima o ia razna, poluarea e la cote maxime, si asta e un factor care provoaca boli si implicit moarte si multe altele, as face un eseu de cateva pagini daca as descrie viata de acum, le-am trecut scurt, dar sunt mult mai multe lucruri de dezbatut. Mancatul aiurea + stresul+ poluarea + alti factori daunatori eu zic ca scad speranta de viata destul de mult in contextul actual si ar fi minune sa prindem 70 de ani cei de acum.

| Freya1 a răspuns:

Pai mancau de cand erau mici bazaconii si de pe jos, deci la maturitate sunt caliti.Au fost copii ce s-au nascut acasa si ia spălat in rau.
În ziua de azi, copii se nasc sensibili, iar o data ce mănâncă un mar ne spălat gata, fac indigestie, bube.Ca sa nu mai vorbim ca mâncarea de azi nu mai e bio,cat ar încerca să ne prostească.In ziua de azi până si legumele au ceva in ele ce provoacă, cancer.
La igiena nu am ce sa zic, într-adevăr pe vremuri nu era chiar asa băgat în seamă, deci asta poate fi un minus.Dar cu bătaia, da.Sunt contra violenței, dar nici sa fim ultimi fatalai.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si apoi mai zici ca nu erau fericiti laughing. Alea erau adevaratele bucurii.
Si eu am avut chiar daca sunt mai tânără un pic costumase de blugi,puma, casetofon cu caseta, am văzut filme la video, am băut suc la dozator, am mâncat guma turbo, aveam gentuta cu cd -uri si multe altele.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aveam puma.Cand m-am nascut eu probabil nu mai erau chiar asa de negăsit, Sau si daca erau a facut mama cumva si am avut o pereche de papucei roși de la puma.Am facut poza cu ei.

| Fatamuntilor a răspuns:

Dorinel,mama bunicii si parintii mei au trait la tara.Nu mancau bazaconii. Mancau si de jos, mai ales fructe, dar se si imunizau.Nu se jucau de dimineata pana seara pentru ca isi ajuatu parintiii
Acuma depinde si de generatia la care facem referirire.
Strabunica mea aproape ca atins suta de ani, bunica a atins aproape 90, tata are 85 si este inca in putere.DEPINDE si de geana.
Nu stiu in ce masura se poate manca santos in ziua de azi din moment ce mai toate alimentele au e-uri.
Referitor la cei din generatia ta, crezi ca pizza, shaorma, sucurile si alte chesti, sunt ok?

| StrongHeart a răspuns:

Depinde de fiecare, de cata credinta in Dumnezeu are.
Ajuta sa fie cineva care sa te indrume, dar intr-un final toti suntem supusi la testul vietii, ramane in picioare doar cel care are credinta si cel care alege iubirea.
Bolile fizice pleaca din suflet, din patimi. Rezolvi sufletul, apoi trupul si mintea se vindeca de la sine.
Asta e adevarul pe care nu-l vei auzi nicaieri, pentru ca ar da faliment multe industrii.

Răspuns utilizator avertizat
| Superior a răspuns:

Romania are cea mai scumpa mancare si cea mai proasta importata.
Nu, nu vom trai ca parintii nostri.
Eu tot mananc McDonalds si KFC de 2-3 saptamani - stiu ca o sa CRAP de devreme, dar ii buna mancarea, ce sa-i faci?

| SkateFunk a răspuns (pentru Superior):

Ooo domnu Superior, ce mai faceti? credeam ca ai decedat laughing
Nu am mai intrat pe TPU de vreo 3 ani aproape, iti spun si cine sunt, daca vrei

| Superior a răspuns (pentru SkateFunk):

Serios? happy
Da, sunt curios care esti.

Răspuns utilizator avertizat
| Invictusman a răspuns:

Eu sunt 99% ca nu o sa trăiesc cât au trăit părinții mei.
Am 29 de ani și deja sunt pe ultimul episod, dar ferească Dumnezeu sa trăiesc cât au trăit ei cu o asa depresie catastrofala.
Mancam pe naiba mai sănătos ca peste tot vezi o mulțumi de oameni care mănâncă junk food de rupe, chiar sunt abonați la KFC, MC donalds, kebab etc numai mâncare procesata.
Pe noi sedentarismul o sa ne rupă cum ma rupt pe mine de am probleme cu coloana și alte probleme cardio.

Depinde de fiecare individ cum își gestionează stilul vieții, stilul alimentar, stresul etc.
Nu e o regula, și nu putem generaliza, depinde de fiecare individ,, cum își așterne asa doarme."

Răspuns utilizator avertizat
| Invictusman a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ba dacă ma crezi eu când eram mic la toți tovarășii mei le spargem capul rolling on the floor
Atunci mâncarea era sănătoasă man, bio nu sintetica, aici greșești enorm, ești mic crede-mă.
Cu igiena o fi asa cum spui tu, unii stau prost și acum cu igiena.

Răspuns utilizator avertizat
| Invictusman a răspuns (pentru AlexDorinel):

Mulți ii obliga pe copii sa devina ceea ce nu au devenit ei crede-mă, și când vad ca nu reușesc le da la temelie.
Nu ii lasă să aleagă ce vor/ce le place copiilor ci ce doresc părinții, asta duce de multe ori la depresie din cauza unor părinți comuniști și închiși la minte.
Unii încă au mentalitatea de dictatori și vor sa aibă un model perfect pentru societate când nici ei nu au fost asa, în schimb emit pretentii de la copiii lor pentru nereușitele lor.
Evident din nou nu putem generaliza, sunt fel și fel de tipologii.
Și bogați sunt care put a sconcs mort de un secol.
Eu nu am avut părinți restrictivi, eu singur mam autoeducat în pofida faptului ca am avut părinți toxici am fost de trei ori consecutiv premiant în liceu.

Răspuns utilizator avertizat
| Invictusman a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pe atunci copiii nu erau analfabeți funcționali ca acum sau studenții.
Acum educația e la pământ.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Pe atunci nu prea existau studenti, lumea facea cateva clase si dupa turnau plozi si munceau pe camp. Hai sa nu mai subestimam generatia din ziua de azi aiurea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Zi-mi tu mie cati colegi de ai tai s-au lasat de scoala prin clasa a5a si la 15-16 ani au facut primul copil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Ca sa nu mai zic ca pe atunci educatia era una barbara iar profesorii care meritau sa fie in puscarie erau bine mersi in libertate sa abuzeze pe toata lumea.

Răspuns utilizator avertizat
| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt câțiva, dar erau praf oricum la învățătură.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu te referi acum la ani 40, 50, 60 maxim.Dar nu toti făceau ce ziceai tu.
Stiu familii ce nu au facut o droaie de copii, plus ca mai erau si pe la oras, nu toti stăteau în vârful muntelui la tara sa meargă la animale.
Cine nu face scoala acum nu făcea nici atunci, atunci scoala nu era obligatoriu plătită, până si uniforma ti-o dădeau ei sa nu dai bani doar sa te duci.Se făcea de luni pana sambata si aveai două variante.Ori te tineai de scoala si o terminai având la sfarsit o meserie in mana, ori te lasa-i da mergeai la munca. Oameni nu erau fara obțiuni ca acum.
Cei ce isi trimit copii cu oile pe câmp sunt si acum in multe sate.Copii ce nu au decat 2/3 clase sunt si acum. Femei ce fac o droaie de copii la fel, sunt si acum.
Tatăl meu a fost de la tara (nascut in 64) si a facut 8 clase plus încă două de profesională fiind la tara.Asa cum a mers el si pe la animale si-a castigat si pâinea si a facut si scoala.Iar după s-a mutat la oras ca si-a gasit ceva de munca.Mama a fost din oraș (si ea născută în 64), a facut 10 clase la profesională si dupa a renunțat pentru ca a vrut sa meargă la munca.Iar daca a muncit a primit casa, s-a maritat pe la 20 de ani cand deja avea casa si loc de munca si a facut un singur copil (pe fratele meu) ce cand a fost mai mare la vițel i-a zis vaca mica, pentru ca habar nu avea cum arată un vitel.Si abia pe la 30 de ani m-a facut pe mine si atat.Ce nici eu nu sunt muncita sau trimisă cu vaca, iar ai mei si acum stau in apartamentul primit pe vremea aia.

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, ești superficiala mai fato.
Sti ca suntem pe locul doi la numărul de mame adolescente nu?
https://www.google.com/......https?/url

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Tu esti superficial, insulti o generatie intreaga desi stii foarte bine ca generatiile vechi erau cum erau, ti-am spus deja.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Si nu ma mai lua tu pe mine cu "draga" si cu "mai fato", ca nu ne stim de la gradinita sa ne tragem de sireturi. Mai si vorbesti tu de generatia din ziua de azi, hai ca da, chiar esti in masura, bravo!

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai ce dulce esti când te enervezi scumpa lui tati ce se ataca ea, pufoasenia asta mica și inocenta love struck

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Nici eu nu am copiat niciodata, stai linistit. Mi-ar fi rusine sa merg cu branza si ouale la profesori ca sa ma lase cu cartea deschisa.

| Invictusman a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ști ca te iubesc nu gusticelo? :*:*
Am spus ca ai învins ce mai vrei?
Gata, Calmează-te, ești feblețea mea nu pot sa ma supăr pe tine, îmi ești draga.
Uite cine vorbește de bunul simt rolling on the floor
Gusticica Virginela love struck ce inocenta se da ea pana își arata chipul de bestiuta colerica :*:*love strucklove struck
Hai ca am și alta treaba boss, Calmează-te, ca te fac praf dacă vreau, dar îți spun public ca eu chiar te plac și îmi ești draga :*
Ești feblețea mea înțelegi?
Acum încetează gata :*:* ca nu vreau sa te am pe conștiința
Ai dat și ignore ca o lasa vadhee hee
Sper ca ești ok și nu ți-o pușcat vreo venuta.
Te supăra adevărul asta e, de asta ai dat și ignore.

| tudorvolcano a răspuns (pentru AlexDorinel):

Se pare că încetul cu încetul, cei din generația mea devenim bătrâni, și avem copii.
E ciudat, vărul meu mai mic, născut prin 2004, încă se plimba pe afară, și și-a spart la un moment dat capul când a căzut.
Voi cei născuți după 2010, nu ieșiți afară, nu vă trageți în balansoare, în scrânciobe, nu jucați v-ați ascunselea, lapte gros? Habar n-am cum e acum în România, sunt în străinătate de aproape 10 ani, n-am mai fost în țară de 2 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Invictusman a răspuns:

Aici ai punctat bine, fiindca interlopii se cearta singuri cu telefonul daca înțelegi unde bat.
Nici ăștia nu mai sunt ce au fost.
Maine poimâine și Arthur de la ceptura se va crede interlop, sau playboy rolling on the floor

| Invictusman a răspuns:

Mâncarea acum e cancerigena fata de mâncarea de atunci care era organica.

| Invictusman a răspuns:

Are dreptate drimmero, merita fundă băiatul.

| Invictusman a răspuns:

Uite cine ma face pe mine copil și vorbește de generații rolling on the floor

27 Mai | Gusticelul a întrebat:
Hey lume,

V-ati uitat vreodata la o poza cu voi, spunand 2 secunde mai tarziu, "doamne cat sunt de frumos/frumoasa!"?
Asta a fost reactia mea dupa ce am vazut o poza pe care mi-am facut-o acum cateva ore, inca sunt in stare de soc, omg ma ador

| Invictusman a răspuns:

Bucură-te ca te ai născut ca puteai la fel de bine sa nu exiști.
Ce mai contează ca te ai născut în 2005, contează pur și simplu ca exiști și ca dacă vrei poți sa îți depășești condiția happy

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

Nu îmi vine sa cred ce rațional sunt acum și cum eram ieri când înjuram. Vezi? Se poate dacă ne dorim cu adevărat. Nu mai poate nimeni sa ma enerveze ii dau la temelie politicos fără sa îl înjur cum o făceam ieri.
Asta se numește progres? Dacă eu pot și tu o sa poți sa fi normal.

| SkateFunk a răspuns (pentru Invictusman):

"Nu mai poate nimeni sa ma enerveze ii dau la temelie politicos fără sa îl înjur cum o făceam ieri.
Asta se numește progres? Dacă eu pot și tu o sa poți sa fi normal." laughing) imi place cum raspunzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dorinele, esti un sac fara fund. Cate intrebari mai pui?

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

E tânăr și neliniștit. Lasă-l sa pună cate vrea, el fata de alții măcar vrea sa afle unele chestii. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Altii afla din alte surse, nu de pe TPU

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare aflam de unde putem scumpy :* :*
Pe mine nu ma deranjează întrebările lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Are si avocat nebunu

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

E necăjit săracul, fi și tu mai milostiva.
Eu îmi depășesc zilnic ura fata de Romani Și Țigani, evoluez, deja încep sa am empatie fata de unii.
Trăim vremuri grele, eu de asta mi-am făcut cont sa ajut.

Răspuns utilizator avertizat
| SkateFunk a răspuns (pentru Invictusman):

"Pe mine nu ma deranjează întrebările lui." Pai chiar nu vad de ce ar deranja pe cineva niste pixeli, ai dreptate
"Eu îmi depășesc zilnic ura fata de Romani Și Țigani, evoluez, deja încep sa am empatie fata de unii.
Trăim vremuri grele, eu de asta mi-am făcut cont sa ajut."
Daca si faci cum spui aici, atunci jos palaria! happy asa ar trebui sa faca toti, hai sa zici ca na mai faci cateo gluma sau troll eventual din cand in cand din plictiseala,, ma refer la oricine, pot intalege, dar uni pur si simplu exagereaza in toate privintele si nu termina cu prostia, nu ai ce sa le zici, mai bine le dai dreptate, eu asa fac happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, nu mai generaliza aiurea. Nu cred ca TOTI sunt analfabeti functionali, macar scrie si tu "unii" inainte.
In al doilea rand, in trecut nu existau camere video in clase, te duceai cu o gaina si 1 kg de branza la profesor si aveai 10 pe linie.
Si in al treilea rand, stim cu totii ca in trecut abandonul scolar era mult mai mare, hai sa nu ne prefacem ca nu stim asta.

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii (care-s mulți, nu toți) se vede după statistici ca suntem mai analfabeți ca înainte, mulți nu sunt în stare sa ia bacalaureat - ul, generația aby, generația snowflakes e analfabeta funcțională punct. Nu te mai ataca asa ca asta e realitatea, mulți Romani sunt la nivelul de pregătire 0.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Tu compari generatia care a dat bac-ul FARA CAMERE VIDEO cu generatia din prezent care da bac-ul CU CAMERE VIDEO?! Pe bune?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Lasa statisticile, ca pana prin 2013, cand sa se bage camere video la bac se copia in prostie!

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

E irelevant ce spui, tinerii din ziua de azi nu au cultura generala, nu toți asa e, dar majoritatea sunt cum sunt, ma abțin nu mai spun nimic. Te ataci ca faci parte din aceasta categorie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Ai mancat tu cu mine la masa de iti permiti sa spui din ce categorie fac eu parte?
1. Eu am luat bac-ul fara sa copiez, fara sa fac cheta cu colegii sa luam biscuiti la profesori, branza, oua si alte din astea;
2. Trec in ultimul an la o facultate unde se mananca matematica pe paine, nu am nascut la 14 ani, nu m-am lasat de scoala dupa 3 clase;
3. As vrea si eu sa stiu cati ani ai, de vorbesti asa de generatia din prezent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai jignit, nu eu. Vai de capul tau, mai bine ti-ai vedea gunoiul din prag inainte!

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi sa nu faci cumva vreun AVC, stai chill și nu te mai ataca atât, ai menționat "sa nu mai mănânc cacao", și ca nu crezi cand ți-am spus ca eu nu am copiat te contrazici singura și devii colerica, Calmează-te, bea un pahar cu apa:*:*:*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Vai de capul tau, daca vorbeai asa cu cineva f2f iti lua una peste bot. Mult tupeu mai aveti unii in tastatura, "mafiotilor". Macar tupeu sa aveti ca bunul simt nu se vede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti superficial din moment ce habar nu ai cine sunt dar afirmi chestii despre mine, din burta efectiv. De cati ani de zile ma cunosti tu pe mine, ia zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite, vezi copile? Atata "dreptate" si "bun simt" ai avut incat ti-au disparut raspunsurile. Oricum vocabularul tau spune tot. Imi inspiri mila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa iti iei apararea de unul singur, de pe un cont fake? Patetic. Stim ca ai conturi multiple, te-ai dat singur de gol, nimeni de pe site-ul asta nu ar sari asa repede sa iti tina tie partea. Ciocu mic, si hotarastete cu care cont ramai, fiindca e penibil sa te sustii singur de pe niste conturi fake.

Răspuns utilizator avertizat
| SkateFunk a răspuns:

Iti dau dreptate dar adevarul e cu mult mai trist decat ai punctat tu, in realitate, iti zic eu cum sta treaba? hmmm probabil 101% imi va fi sters ca na am observat ca daca zici ceva mai realist din socitatea asta ti se va streg respunsul ca vezi doamne nu e la locul lui chiar daca e adevarat ce sa zic fain moderatori, sa revenim,
La ce ai zis tu, noi incluzand si eu, generatia de dupa 1990 (minim) suntem cu mult mai rai decat parinti, la gandire ma refer ca avem atatea si degeaba, nu incercam sa facem ceva creeativ, sa facem un bine societatii, nu, mai bine alegem sa fim niste ipocriti sa ne ascunde unu de altul sa ne credem vai de mine cine stie ce pe niste pixeli si in anturaje, dar e foarte trist ce se va ajunge, nu trebuie sa imi zica nimeni ca stiu si vad deja consecintele tineretului de azi, NEPASARE, IGNORANI FRICOSI MANIPULATI SI CONTROLATI, doamne cand vad ataa frica, nimeni nu ar incerca ceva diferit ca vezi doamne "de ce sa incerc eu? lasa mai bine pe altii sa se riste" asa au multi tineri gandirea, nimeni nu ar sarii in ajutor la altul, sau frendly vb aia, toti numai de fatata si material, si cel mai rau asta e de cand lumea dar na, e ca nimenui nu-i mai pasa starea celui de langa, ne inchidem in noi, si tot noi batem din gura si comentam ca de ce si nu stiu cum, e vina noastra daca nu facem ceva si ne fixam doar pe noi insine ne credem centrul universului, dar uitam ca traim intr-o comuninune, daca nu am fi nici cat suntem acum, tot ce ar fi, economia si munca, societatea ar cadea si ne am intoarce la canibalism... incerci sa ajuti, si esti rasplatit cu negativitate, asa ca majoritatea oamenilor aleg sa inchida ochi sa intoarca spatele si sa fie doar pentru ei ca na, daca toti facem la fel nu ne putem baga de vina din moment ce toti avem acest -, lasam asa si trecem peste... fain asa