| curiozitati a întrebat:

Credeti ca maresalul Antonescu a fost un personaj bun pentru Romania? Ce parere aveti despre el ca om si ca personaj istoric?

9 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Daca s-ar fi avut bine cu legionarii, iar legionarii s-ar fi avut si ei bine cu el, si nu s-ar fi harjonit ca doi caini turbati, aveam un si mai mare respect pentru maresal.Astfel,am acel respect patriotic,ca nu a fost un om ce sa devina o japita in fata Rusiei, un adevarat erou al patriei, spre deosebire de atat de supraapreciatul rege Mihai I, care ne-a dat pe tava la rusi, ca "tara eliberata de sub jugul hitlerist". Cred ca oricine se doreste un roman autentic ar trebui sa aiba un minim respect si o minima admiratie pentru acest om.Nu doar pentru persoana sa, ci si pentru alte demersuri nobile ce le-a avut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal că a fost un personaj important şi bun pentru România. Nu trebuie să ne dăm noi cu părerea, trebuie doar să citim/privim istoria pe care acesta prin faptele sale a scris-o. A fost eroul neamului românesc.

Bineînţeles că mulţi îl văd ca pe un criminal, dar pe noi(românii) nu ne interesează părerile ungurilor, evreilor, ţiganilor sau a ruşilor.

| catalynx a răspuns (pentru anonim_4396):

Da eu cred ca a facut prea multe pentru aceasta tara si tampitii astia astazi il injura.

| RammsteinHH a răspuns:

A facut ce trebuia!
Pacat ca nu a apucat sa scape de tigani.

| catalynx a răspuns (pentru RammsteinHH):

Desi cei care ii pupa in fund pe evrei o sa sara cu raspunsuri negative, eu personal am aceeasi parere despre evrei. Aia nu au trait printre ei sa vada cum o duce romanul printre evrei, aia fac ce vor si legea ii lasa ca pe ei, multi din ei nu platesc taxe, impozite, nu platesc nimic, numai noi platim ca prostii si jidanii de la putere ne joaca cum vor (in caz de nu stiati se aude ca Basescu este evreu, si ceva membrii USL la fel). Noi Romanii suntem chinuiti si aia traiesc bine mersi, pentru ei legea exista dar mai rar, multi din ei nu platesc nimic la stat si sta bine mersi in tara. Eu nu am nimic cu ei fiindca cunosc si oameni de treaba pentru care as lupta sa-i apar, insa pe restul nu ii pot suporta, imi bubuie ca imbecilii in poarta, vorbesc urat pe strada, ei spurca orasul cu gunoaie. Am fost de nenumarate ori sa fac plangeri la politie insa politia nu a facut nimic si uite asa duc eu o viata nasoala intr-un oras in care printre romani se afla si acel specimen de oameni. Bine zis trebuia sa termine cu toti, poate asa o duceam mai bine.

| RammsteinHH a răspuns (pentru catalynx):

Din ce oras esti?

Daca Hitler ar fi castigat razboiul cum crezi ca era lumea acum?

| catalynx a răspuns (pentru RammsteinHH):

Rasnov, da Hitler a exagerat din mai multe puncte de vedere si cu asta nu pot fi de acord, mai ales ca in timpul razboiului cu rusii nu a mai tinut cont de civili, adica il durea in cot de civili, cu asta nu pot fi de acord, insa cu exterminarea jidanilor sunt fiindca stiu pe propria mea piele cum sunt ei (din nou spun ca stiu si romi de treaba si cu aia nu am nimic) dar in rest cu toti am treaba in afara de cei educati. Eu chiar am avut o idee sa se creeze un proiect de lege care sa se incerce educarea tuturor romilor, poate daca sunt educati calumea nu mai fac asa.

| RammsteinHH a răspuns (pentru catalynx):

Eu la mine in oras nu cunosc nici un tigan de treaba si cumsecade
Toti sunt niste gunoaie pe aici

| catalynx a răspuns (pentru RammsteinHH):

Depinde de fiecare rom, care a avut ocazia sa fie educat a fost ok dar care nu se vede dupa ce se intampla in tara. Romii astia sunt si violenti, asa am observat, adica vad ca daca nu vrei sa le faci anumite favoruri, sau nu vrei sa le dai ceva, ei incep sa sara la tine sau cum e in cazul meu sa inceapa sa bubuie in poarta, adica da senzatia ca tu ai niste obligatii fata de ei si daca nu doresti sa le faci anumite favoruri, ei devin violenti. E nasol ca ei sunt si uniti adica daca dai in cineva din rasa lor, ala vine cu inca 10 la tine