| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că NATO s-a retras din Afganistan ca să îi lase pe ruși și chinezi să acționeze acolo, să piardă și ei trupe, bani și oameni?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred.
Rusii (Uniunea Sovietica) s-au lamurit in 1979 - 1989, dupa ce au pierdut oameni, bani si arme ca nu este bine.
China nu are granita comuna cu Afganistanul si nu cred ca are vreun interes.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

China este în nord-estul îndepărtat al Afganistanului. Păi rusia deja a intervenit cu trupe la granița nordică, într-o țară învecinată. Talibanii nu se vor opri la Afganistan, încurajați de reușita în războiul lor de 20 de ani, vor vrea să se extindă în numele lui Allah. Ca să nu mai vorbim de refugiații care vor pleca în toate direcțile.

| Zuzu1991 a răspuns:

Este scump sa iti tii trupe intr-o tara care "arde"
iar ideea generala e sa puna la putere oamenii lor si apoi sa profite de la distanta

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Păi nu prea profită, că deja au început să piardă teren, în maxim 3 luni Afganistanul va cădea, dacă nu intervine NATO.

| Adolf8 a răspuns:

Când nu plătești pentru un abonament, atunci îl pierzi.

| anonim_4396 explică (pentru Adolf8):

NATO a făcut o mișcare extrem de inteligentă aici.

| Efex2 a răspuns:

Aceasta actiune al armatei NATO a fost una stratetica impusa implicit de cei de acolo, au avut o idee inspirata si mult antrenament pentru a aduce armata rusa si chineazeasca pentru a lansa o bomba in Moscova fiind si capitala rusiei pentru a fi detronati printr-o lovitura de stat bine plasata! Bravo pentru ca ai pus intrebarea nu multi oameni observa aceste lucruri mici.

| anonim_4396 explică (pentru Efex2):

Nu eu am observat, este un român pe Youtube care se ocupă cu geopolitică.